Już po raz 10. wałbrzyszanie modlili się, pamiętali i byli obecni na Mszy św., w której modlono się o obfite owoce kanonizacji dla całej diecezji.
Kiedy 9 lat temu zmarł Jan Paweł II, na wałbrzyskim stadionie spontanicznie, z potrzeby serca, zebrało się kilkanaście tysięcy osób. Ludzie zamanifestowali w ten sposób swoją wiarę, przywiązanie do Boga i naszego rodaka - papieża. Czas pokazał, że tamta pierwsza Msza św., w której dziękowano za życie, pontyfikat i wielką mądrość, jaką zostawił Jan Paweł II, nie była jednorazowym odruchem emocji. 2 kwietnia wierni z Wałbrzych i okolic w liczbie kilku tysięcy osób spotkali się na stadionie podczas Mszy św. już po raz dziesiąty. Dziś to prawdopodobnie jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce wpisujące się jednocześnie w przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II. Uroczystość po raz kolejny transmitowała na żywo Telewizja Trwam.
Od początku wielką pomoc w organizacji tak dużego przedsięwzięcia zaoferowały instytucje miejskie. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podkreślił, że mieszkańcy starają się pamiętać o całym przesłaniu wielkiego Polaka. Przypominają im o tym: szkoły jego imienia, stowarzyszenia, ulice i największe dzieło - Hospicjum im. Jana Pawła II.
Przewodniczący Eucharystii bp Ignacy Dec zaznaczył w homilii, iż Jan Paweł II wiedział, że świętość jest dla wszystkich, że świętość to normalność. Przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły, które ujął w formę tryptyku: młodość, kapłaństwo, papiestwo. Na koniec przypomniał najważniejsze przesłania płynące z jego nauki. Z wielkim aplauzem zgromadzonych spotkało biskupie upomnienie dotyczące deprawacji dzieci i ataku na istotę rodziny.
- Moi drodzy, dzieci w pierwszej kolejności są nasze, a nie państwowe - wołał bp Ignacy Dec. - My mamy decydować, w jakich wartościach chcemy je wychować. Nie wolno też stosować szantażu wobec dyrekcji szkół i nauczycieli. Wolność wyznania zapewnia nam polska konstytucja. W imię wierności nauce ojca świętego musimy pamiętać, że nie wolno nam pozwolić na niszczenie tradycyjnego małżeństwa i rodziny. Trzeba wreszcie skończyć z niszczeniem rodziny, która jest najstarszą instytucją świata, zapewniająca człowiekowi tu na ziemi poczucie szczęścia i bezpieczeństwa.
Pełen tekst homilii wygłoszonej przez bp. Ignacego Deca na kolejnych stronach.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.