Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Świdnickiego

Świdnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Podcasty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
  • GN 15/2026
    GN 15/2026 Dokument:(9662601,Widziałem lwa i kipiące życie)
  • GN14/2026
    GN14/2026 Dokument:(9651710,Nasz piękny chrześcijański ekskluzywizm)
  • GN 13/2026
    GN 13/2026 Dokument:(9641462,Bój chwalebny, niezrównana walka)
  • GN 12/2026
    GN 12/2026 Dokument:(9630833,Nad wodą i pod wodą)
swidnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji → Samorządowcy z zasadami

Samorządowcy z zasadami przejdź do galerii

I Forum Samorządowe Diecezji Świdnickiej odbyło się 12 grudnia w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu.

Samorządowcy z zasadami   Na I Forum Samorządowe przyjechało ponad 100 osób z całej diecezji świdnickiej Mirosław Jarosz / Foto Gość Organizatorem Forum było Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej, którym kieruje ks. Sławomir Augustynowicz.

Na spotkanie osobiście zapraszał bp Ignacy Dec i dr Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, będący jednocześnie gospodarzem wydarzenia.

Mimo, że było to pierwsze takie spotkanie w historii diecezji, pojawiło się na nim prawie 150 osób z rozmaitych opcji politycznych - samorządowców wszystkich szczebli, poczynając od gmin, przez powiaty, województwo do parlamentarzystów z wałbrzyskiego okręgu wyborczego.

Jako pierwszy wystąpił bp Ignacy Dec, który mówił o etyce w samorządzie. Biskup wyjaśnił, że katolicka nauka społeczna wylicza cztery podstawowe zasady życia społecznego. Są nimi: zasada personalizmu, zasada dobra wspólnego, zasada pomocniczości oraz zasada solidarności.

Jak wyjaśniał hierarcha personalizm mówi o tym, że to człowiek jest zawsze celem – nigdy środkiem do celu. Natomiast zasada dobra wspólnego i solidarności postuluje zawsze pracę z drugim człowiekiem i dla drugiego – nigdy przeciw niemu.

Podczas forum podjęto również inne tematy. O elektrowniach fotowoltaicznych, które mogą być przyszłością samorządu opowiedział Marcin Szczęsny, kanclerz PWSZ w Sulechowie. Natomiast dr Ryszard Balicki z Katedry Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego zajął się relacją „Unia Europejska, a samorząd”.

Organizatorzy liczą na to, że spotkanie stanie się zalążkiem budowania silnej grupy ludzi związanych z samorządem, dla których priorytetem w codziennej pracy jest etyka oparta na chrześcijańskich zasadach i nauce społecznej Kościoła.

Na zakończenie przedstawiono niektóre pomysły działań Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców, na najbliższy rok. Poseł Michał Dworczyk zobowiązał się do pomocy w organizacji pielgrzymki samorządowców diecezji świdnickiej do Ostrej Bramy w Wilnie. Roman Głód, burmistrz Głuszycy zaprosił zebranych do swojej gminy w maju przyszłego roku na „Rodzinny Piknik Samorządowców”. Natomiast Marcin Czerniec, wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki ogłosił, że jego gmina będzie za rok gospodarzem II Forum Samorządowego Diecezji Świdnickiej.

 

Na kolejnych stronach pełen tekst wystąpienia bp Ignacego Deca pt "Etyka a samorząd"

« ‹ 1 2 3 4 › »
I Forum Samorządowe

GOSC.PL DODANE 14.12.2015

I Forum Samorządowe

12 grudnia do Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu przybyło ponad 100 osób z rozmaitych opcji politycznych - samorządowców wszystkich szczebli, poczynając od gmin, przez powiaty, województwo do parlamentarzystów z wałbrzyskiego okręgu wyborczego. Zdjęcia: Mirosław Jarosz /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

Mirosław Jarosz

|

GOSC.PL

publikacja 14.12.2015 00:51

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • DEKALOG SAMORZĄDOWCA
  • SAMORZĄD
  • SAMORZĄDOWCY

Polecane w subskrypcji

  • Dlaczego wracają do Kościoła? O chrzcielnym fenomenie w krajach zlaicyzowanego Zachodu
    • Kościół
    • Tomasz Rowiński
    Dlaczego wracają do Kościoła? O chrzcielnym fenomenie w krajach zlaicyzowanego Zachodu
  • Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
    • Rozmowa
    • Franciszek Kucharczak
    Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
  • Włosi mają jeszcze gorzej… Czterokrotny mistrz świata nie zakwalifikował się na trzeci mundial z rzędu
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Włosi mają jeszcze gorzej… Czterokrotny mistrz świata nie zakwalifikował się na trzeci mundial z rzędu
  • Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X