Znane są szczegóły dotyczące koronacji obrazu MB Świdnickiej czczonej od kilkuset lat w katedrze tytułem Uzdrowienie Chorych.
Koronacja odbędzie się 13 maja. Uroczystość rozpocznie się o 11.00 w świdnickiej katedrze i będzie jej przewodniczył legat papieski z Watykanu.
Papież Franciszek już poświęcił korony, które znajdą się na obrazie. Dokonał tego 28 lipca ubiegłego roku podczas pobytu w Częstochowie.
- To będzie pierwsza koronacja obrazu w diecezji świdnickiej - podkreśla bp Ignacy.
Koronacje obrazów bądź figur Matki Bożej są jednym z przejawów czci względem Matki Najświętszej i Dzieciątka Jezus. Wyrosły one z głębokiej wiary i pobożności ludzi, którzy pragną w ten sposób wyrazić prawdę, że Maryja będąc złączona ze swoim Synem w dziele odkupienia, uczestniczy w Jego chwale.
Na terenie diecezji świdnickiej nie ma koronowanego obrazu, ale są trzy koronowane figurki Maryi.
Pierwsza została koronowana cudowna Figurka Matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej. Aktu koronacji dokonał 3 lipca 1966 r. abp Bolesław Kominek. W uroczystościach wzięło wówczas udział blisko 150 tysięcy wiernych.
Następną była figurka Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Aktu koronacji dokonano 17 sierpnia 1980 r. Koronatorami byli: kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, kard. Sebastian Baggio, prefekt Kongregacji do spraw Biskupów, kard. Franciszek Tomašek, Prymas Czech i abp Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski. W uroczystości wzięło udział około 300 tys. pielgrzymów: Polaków, Czechów, Słowaków, Niemców oraz Węgrów, w tym 39 biskupów z kraju i zagranicy.
Ostatnią była koronacja figury Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości, „Marii Śnieżnej” z Góry Iglicznej. Koronacji dokonał św. Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r. we Wrocławiu, podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny.
Przed uroczystością koronacji Matki Bożej Świdnickiej od września ubiegłego roku, 13 dnia każdego miesiąca jest odmawiana w świdnickiej katedrze specjalna nowenna.
Przed koronacją dla MB Świdnickiej przygotowano specjalną suknię. Pisaliśmy o tym TU i TU.