Uczestnicy sympozjum po pięćdziesięciu latach zastanawiali się, po co im teologia.
Trwający na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 16 do 20 kwietnia Tydzień Eklezjologiczny organizuje od 1958 r. Koło Naukowe Studentów Teologii. W tym roku jednak ma wyjątkowy charakter, ponieważ upamiętnia 100-lecie KUL-u i jest 50. edycją sympozjum.
Jego początki były związane z popularyzacją teologii po Soborze Watykańskim II. Czasy te wspominał w swoim wystąpieniu bp Ignacy Dec. - Pamiętam, kiedy jako diakon przyjechałem do Lublina na 1. Tydzień Eklezjologiczny. Ogromne wrażenie zrobili na mnie profesorowie. Do dzisiaj mam notatkę, którą musiałem zostawić w seminarium po podróży – mówił.
Jako pierwszy prelegent sympozjum biskup podjął temat „Misja uniwersytetu w nauczaniu Jana Pawła II”.
- Jan Paweł II tak często skłaniał głowę przed dostojeństwem uniwersytetu. W roku 1987 mówił na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: „Pamięć tego, czym jest uniwersytet - Alma Mater - noszę wciąż żywą. Nie tylko pamięć, ale i poczucie długu, który należy spłacać całym życiem". W swoim bogatym nauczaniu wielokrotnie, przy różnych okazjach, mówił o uniwersytecie, wskazując na jego zadania i misję jaką winien pełnić w kulturze i w społeczeństwie - wprowadzał w swoje wystąpienie biskup.
Opisując katolicką uczelnię wymienił cztery jej najważniejsze funkcje: naukowo-badawczą, rozumianą jako służba prawdzie w wolności badań i etycznym podejściu do nich, filozoficzno-światopoglądową, pedagogiczno-wspólnotową i kulturowo-społeczną.
Zwrócił też uwagę na fenomen katolickiego uniwersytetu. - Uniwersytet katolicki, jako instytucja naukowa - zdaniem św. Jana Pawła II - winien być wierny ideałowi klasycznemu i ze swej natury otwarty dla wszystkich oraz nastawiony na kultywowanie każdej formy wiedzy. Dnia 12 września 1982 r. mówił Jan Paweł II do profesorów i studentów w uniwersytecie w Padwie: "Od zarania Uniwersytet był rozumiany jako wszechnica, to jest instytucja otwarta dla wszystkich i nastawiona na kultywowanie każdej formy wiedzy oraz studiowanie prawdy we wszystkich jej przejawach: naukowym, filozoficznym, teologicznym. Należy więc do zadań Uniwersytetu poszukiwanie prawdy we wszystkich dziedzinach i przekazywanie jej poprzez nauczanie. Prawdy właściwe różnym dziedzinom rzeczywistości studiowane sa w sposób uporządkowany, systematyczny i pogłębiony w określonych działach, które tworzą uniwersytet: fakultety, instytuty, katedry. Jednakże uniwersytet jako taki ma za zadanie studiowanie całej prawdy i jedynie z jej poznania czerpie kryteria służące uporządkowaniu i nadaniu znaczenia studiom poszczególnych działów" - cytował papieża Polaka.
Podsumowując dodał, że o to właśnie chodzi w nauce, by wypracować w człowieku dobrą myśl, by z dobrej myśli rodziło się dobre, prawdziwe mówienie i w konsekwencji - prawe postępowanie, którego treścią jest miłość.