Nowy numer 43/2020 Archiwum

Studiują, by lepiej służyć diecezji

W Świdnickiej Kurii Biskupiej tuż przed świętami odwiedzili bp. Ignacego Deca księża studenci z diecezji świdnickiej, uczący się w Polsce i za granicą. Trzech z nich być może już w tym roku wróci do diecezji z doktoratami.

Każdego roku w środę przed Triduum Paschalnym biskup zaprasza na spotkanie księży, którzy na uczelniach w Polsce i poza jej granicami reprezentują diecezję, zdobywając naukowe szlify. - Chcemy w ten sposób zorientować się w ich sytuacji, etapie pracy nad licencjatem czy doktoratem, sytuacją materialną, ale i zdrowotną księży studentów - wyjaśnia bp Ignacy.

O podobnym spotkaniu pisaliśmy już w ubiegłym roku, przedstawiając kolejno wszystkich studentów (Przyszła kadra u biskupa). Tym razem ograniczymy się jedynie do opisania zmian, które zaszły przez ostatni rok.

W auli stawiło się sześciu kapłanów. Jeszcze przed wyznaczonym czasem przyjechał z Rzymu ks. Łukasz Czaniecki, który z powodów osobistych nie mógł zostać na oficjalnym spotkaniu. Jak dowiedzieliśmy się od biskupa, nasz biblista po tym, jak ukończył studia licencjackie na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, rozpoczął studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. Tam będzie kontynuował naukę przez kolejne lata.

Niewiele zmieniło się również u pozostałych księży. Pochodzący z Bielawy ks. Michał Buraczewski rozpoczął drugi etap studiów, na którym będzie szczególnie zajmował się szkołą filozoficzną św. Wiktora. Ks. Arkadiusz Harbar natomiast jest na drugim roku licencjatu z prawa kanonicznego w Szwajcarii. Za rok czeka go obrona, ale już w Wenecji. Jeśli diecezja zdecyduje się na kontynuowanie przez niego nauki, doktorat najprawdopodobniej będzie musiał zrobić w Rzymie.

Pochodzący z Piławy Górnej księża - ks. Rafał Zaleski i ks. Krzysztof Mielnik - w tym roku zamykają swoje przewody doktorskie i wracają do diecezji służyć w dziedzinie prawa kanonicznego i teologii duchowości. Pierwszy z nich ma już wyznaczony termin obrony pracy doktorskiej - na 28 maja - drugi natomiast finalizuje jej pisanie.

Czas na pracę naukową kończy się również ks. Tomaszowi Gwizdkowi, który ze względu na zmianę promotora i temat pracy poprosił o przedłużenie czasu studiów o rok. Jeśli biskup wyrazi zgodę, wróci najprawdopodobniej z tytułem naukowym w przyszłym roku.

Ostatni z obecnych na spotkaniu kapłanów, ks. Bartłomiej Łuczak, studiuje jednocześnie w Lublinie i we Wrocławiu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku zdobędzie tytuł doktora, a drugi kierunek skończy już po powrocie do diecezji.

Zapytaliśmy również biskupa o plany w związku z wysłaniem kolejnych duchownych na studia i dowiedzieliśmy się, że w tym roku diecezja świdnicka planuje skierować na wyższe uczelnie czterech kolejnych wikariuszy. Gdy zapadną decyzje, z pewnością o nich poinformujemy.

Od lewej: bp Adam Bałabuch, ks. Grzegorz Umiński, bp Ignacy Dec, ks. Bartłomiej Łuczak i ks. Krzysztof Mielnik.   Od lewej: bp Adam Bałabuch, ks. Grzegorz Umiński, bp Ignacy Dec, ks. Bartłomiej Łuczak i ks. Krzysztof Mielnik.
xp
Od lewej: ks. Tomasz Gwizdek, ks. Rafał Zaleski, ks. Arkadiusz Harbar i ks. Michał Buraczewski.   Od lewej: ks. Tomasz Gwizdek, ks. Rafał Zaleski, ks. Arkadiusz Harbar i ks. Michał Buraczewski.
xp

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama