Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bp Dec: Dziękuję, przepraszam i proszę

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie diecezji świdnickiej zostanie odczytany list bp. Ignacego, w którym pasterz podsumowuje swoją posługę.

Po ogłoszeniu 31 marca nowego ordynariusza diecezji świdnickiej (Bp Marek Mendyk nowym ordynariuszem diecezji świdnickiej) ustępujący włodarz wraz ze swoim następcą ustalili, że oficjalne przejęcie diecezji świdnickiej nastąpi 23 kwietnia. Dlatego na niedzielę przed tą datą bp Ignacy Dec skierował list pasterski, w którym wyraża wdzięczność za 16 lat pasterzowania.

"Wyrażam wdzięczność przede wszystkim Panu Bogu za Jego Opatrzność i łaskawość, która nieustannie towarzyszyła mi w posłudze biskupiej. Moją wdzięczność rozszerzam na ludzi, których Bóg postawił na drodze mojego życia. To dobro widzialne i niewidzialne, które zaistniało w naszej rodzinie diecezjalnej jest naszym wspólnym dziełem. W budowaniu struktur naszej diecezji ogromnie wspomogli mnie kapłani, moi koledzy i wychowankowie z lat pobytu w seminarium duchownym. Dlatego też, drodzy bracia w powołaniu kapłańskim, serdecznie wam dziękuję za waszą ofiarną współpracę. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję do ks. Biskupa Adama, który swoim spokojem i życzliwością ogromnie mnie wspomagał w kierowaniu diecezją. Dziękuję wikariuszom biskupim, kapłanom posługującym w Kurii Biskupiej, w Wyższym Seminarium Duchownym, w Sądzie Biskupim, w diecezjalnej Caritas" - wymienia kolejno, dodając dziekanów, proboszczów, wikariuszy, księży seniorów, kleryków, osoby życia konsekrowanego, osoby zrzeszone w rozmaitych ruchach, grupach i stowarzyszeniach katolickich, władze samorządowe i parlamentarne z rejonu, przedstawicieli świata nauki, edukacji, kultury, mediów i innych organizacji.

Przeprasza też za niedociągnięcia w swojej służbie Kościołowi: "Wspominając moją posługę biskupią, mam świadomość, że nie spełniłem wszystkich oczekiwań, że nie zawsze reagowałem tak, jak się tego spodziewano, na trudne problemy, jakie docierały do mnie w rozmowach osobistych czy w korespondencji. Mam też świadomość, że – jak każdy – jestem niedoskonały i głównie z tego powodu ktoś mógł się poczuć zawiedziony czy w jakiś sposób dotknięty. Proszę więc o wybaczenie moich niedoskonałości".

Biskup wyraża też nadzieję, że będzie maiął teraz więcej czasu na modlitwę i ofiarowywanie Panu Bogu trudów codziennego życia. Obiecuje trwać na modlitwie za wszystkich mieszkańców naszej diecezji i pokornie prosi o pamięć modlitewną.

Całość listu można przeczytać na stronie internetowej diecezji świdnickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama