Nowy numer 4/2021 Archiwum

Święcenia diakonatu w świdnickiej katedrze przejdź do galerii

W uroczystość Narodzin św. Jana Chrzciciela bp Marek Mendyk włączył do grona duchowieństwa 4 mężczyzn. Dał im trzy ważne zadania.

Pierwszym z nich jest przekazywanie Bożej nauki wierzącym i niewierzącym. - Głosiciel słowa wie, że będąc po stronie Boga, ma być zawsze po stronie człowieka. Głosiciel słowa wie, że słowa, które głosi, odnoszą się najpierw do niego - głoszącego. Głosiciel słowa ma być zatem głosicielem o szczególnej, ewangelicznej empatii. Czuje do głębi, że każde słowo, które wypowiada, mówi prawdę o nim samym, że wzywa go do nawrócenia. Inaczej mówiąc: głosiciel jest ewangelizatorem ewangelizowanym. Bądźcie głosicielami ewangelicznymi. To niezwykle ważne. Nie wystarczy bowiem głosić Ewangelię - trzeba głosić ją ewangelicznie, bez przemocy. W przepowiadaniu zawsze pozostają dwie wartości: miłość i prawda. Prawda podana bez miłości nie wyzwala. A może nawet zabić. Z kolei miłość bez prawdy jest jedynie atrapą miłości, jest po prostu oszustwem - przestrzegał biskup 24 czerwca w świdnickiej katedrze.

Dodał, że posługa słowa jest powiązana z posługą ołtarza i miłości. - Przez nałożenie rąk i ściśle związani z ołtarzem będziecie przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Niech ofiara waszego życia złączy się z ofiarą Tego, który dla nas zmartwychwstał i żyje. Bądźcie jak Jezus, sami bądźcie Jezusem dla innych. On nie traci sprzed oczu pojedynczego człowieka - tego wydziedziczonego, słabego, chromego. Tylko w relacjach z takim człowiekiem staniecie się w wielkimi pasterzami - zachęcał bp Mendyk.

Po homilii udzielił Jarosławowi Biłozorowi (Dzierżoniów, parafia pw. Królowej Różańca Świętego), Emilowi Dudkowi (Piława Górna, parafia pw. św. Marcina), Wojciechowi Pawlinie (Nowa Ruda, parafia pw. św. Mikołaja) i Grzegorzowi Wołochowi (Świebodzice, parafia pw. św. Mikołaja) święceń diakonatu. W uroczystości wzięli udział proboszczowie z rodzinnych parafii, wikariusze, katecheci, najbliższa rodzina i przyjaciele nowych diakonów.

Dzień wcześniej duchowni Ślubowali celibat i służbę diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama