Czym różni się tegoroczna pielgrzymka? Na pewno terminem i trasą, a wszystko po to, by jak najwięcej osób mogło w niej uczestniczyć.
Wyruszamy 1 sierpnia po Mszy Świętej o godz. 8.30 w Katedrze Świdnickiej, a korekcie uległ początek trasy. I tak nocować będziemy kolejno w Ratajnie, Jegłowej, Graczach, Popielowie, Laskowicach, Łomnicy i Cisiach. Różnić się będą też częściowo miejsca postojów – ale one niech pozostaną dla pielgrzymów niespodzianką ;)
Ważne jest też to, że w tym roku od samego początku wszystkie grupy pątników będą wędrować razem – od samego początku będziemy tworzyć jedną wspólnotę, która będzie omadlać również sprawy diecezji i duchowych pielgrzymów. Prosimy też o modlitewną wzajemność i zapraszamy na Jasnogórskie Wały. Spotkamy się tam 8 sierpnia, około godziny 13.00. Będzie z nami pasterz diecezji – ks. bp Marek Mendyk i to właśnie on będzie przewodniczył Mszy Świętej na zakończenie pielgrzymki, o godzinie 14.30.
Nie tylko duchowych pielgrzymów zapraszamy do łączenia się z nami podczas transmisji online, które będą dostępne na kanale YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCkaEfCwI04xsP2bpHdwvPnQ) i profilu Facebook-owym pielgrzymki (https://www.facebook.com/pielgrzymka.swidnicka/). Jeśli tylko pozwoli nam zasięg Internetu, transmitować będziemy wszystkie Msze Święte – na wyjście, na Jasnej Górze i w trasie – prawie codziennie o 6:00, wyjątkiem będzie trzeci dzień pielgrzymki (3.08), kiedy Msza rozpocznie się o 5:30.
Wieczorne apele w tym roku będą wspólne i animowane kolejno przez poszczególne grupy. Również one będą transmitowane przez naszą mobilną pielgrzymkową telewizję. Godziny tych transmisji będziemy podawać z nieznacznym wyprzedzeniem – będą one zależne od przyjścia grup na bazę. Warto więc często zaglądać na Facebook-a, gdzie będziemy publikować najnowsze ogłoszenia. Mamy nadzieję, że uda się też stworzyć pielgrzymkowe studio, w którym będziemy mogli rozmawiać z przewodnikami grup i pielgrzymami i dzielić się tym wszystkim, czego doświadczamy na pielgrzymkowym szlaku. I my, jako grupa medialna, prosimy o modlitwę – by dzięki naszej pracy jak najwięcej osób mogło doświadczyć pielgrzymki i spotkania z Panem Bogiem.
Wiele osób zapewne zastanawia się, jak będzie wyglądać pielgrzymka w czasie pandemii. Wszyscy chcemy, by było „normalnie”, jednak wiele zależy od odpowiedzialności każdego pielgrzyma. Dlatego ważne jest dokładne wypełnienie dokumentów, podpisanie oświadczenia o stanie zdrowia, posiadanie przy sobie wypełnionej książeczki pielgrzymkowej i znaczka pielgrzyma, który poświadcza zapis. Noclegi w tym roku możliwe są tylko w namiotach, głównie jednoosobowych. W namiotach wieloosobowych mogą nocować tylko wspólnie pielgrzymujący członkowie rodziny.
Ważne, by każdy pielgrzym posiadał przy sobie maseczkę i środek do dezynfekcji (w razie potrzeby będą one dostępne również w informacji). Każdy pątnik, zapisując się na pielgrzymkę, potwierdza zgodę na przestrzeganie regulaminów i dostosowanie się do poleceń służb medycznych i porządkowych, a także głównego przewodnika, szefa bazy i przewodników grup.
Warto pamiętać również o religijno-pokutnym charakterze pielgrzymki, wzajemnym szacunku – wobec innych pielgrzymów i służb pielgrzymkowych, godnym stroju, ograniczeniu korzystania z telefonów komórkowych, zachowaniu czystości i porządku na postojach i bazach noclegowych oraz przestrzeganiu ciszy nocnej (od godz. 22.30 do porannej pobudki).
Czy będzie inaczej? Na pewno, ale przecież każda pielgrzymka jest inna, szczególna i jedyna w swoim rodzaju. I to właśnie jest piękne.