Refleksję na ten temat podjął w wielkoczwartkowej homilii bp Adam Bałabuch. Tego dnia przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła.
Przypomniał, że trzyletni program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany jest pod hasłem "Eucharystia daje życie". W kolejnych latach koncentrujemy się na Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, celebrowanej i w tym roku - tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa.
- Centralnym wydarzeniem zbawczym jest ofiara Jezusa Chrystusa, którą ponawiamy i uobecniamy każdego dnia podczas Eucharystii. Jeśli bowiem uczestniczymy we Mszy św., to trzeba jeszcze mieć świadomość w czym uczestniczymy. Trzeba mieć świadomość, że bierzemy udział w wydarzeniach paschalnych - czynimy obecną pośród nas pod sakramentalnymi znakami tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa - podkreślał biskup pomocniczy.
Zachęcał, by przylgnąć do Jezusa, uczestniczyć w owocach Jego zbawczej ofiary. Aby to jednak było możliwe, trzeba podjąć troskę o świadome i pełne uczestnictwo we Mszy św. przez słuchanie słowa Bożego, przyjmowanie Komunii św.
- Trzeba zwrócić też uwagę na świętowanie niedzieli. Powinniśmy starać się, żeby to był dla chrześcijanina dzień święty, a więc poświęcony Panu Bogu. Trzeba byśmy rozpoczynali cały tydzień naszej pracy zawodowej od spotkania z Chrystusem na Mszy św. i byśmy czynili to bardziej świadomie - dodał.
Omawiając tegoroczne hasło podkreślał, że posileni słowem i Ciałem Chrystusa jesteśmy posłani, aby przynosić owoc. Posłani do dawania świadectwa, do kształtowania życia na wzór przenajświętszej ofiary.
- Eucharystia przyjmowana z wiarą przemienia i uświęca człowieka, określa też sposób jego życia. Św. Ojciec Pio jednej ze swoich duchowych córek dawał w tym względzie następujące wskazanie: "Po wyjściu z kościoła bądź taka, jak każdy naśladowca Nazarejczyka być powinien. Przede wszystkim w każdej sytuacji zachowuj skromność. Bądź powściągliwa w mowie i w śmiechu. Okazuj także umiar w zachowaniu. A wszystko to czyń nie z próżności, ani z hipokryzji, aby wypaść dobrze w oczach innych, ale w zgodzie z cnotą skromności, która kieruje sposobem zachowania się. Dlatego zachowuj pokorę serca, powagę słów i bądź roztropna w podejmowaniu decyzji. Bądź umiarkowana w mowie, pilna w dobrej lekturze, uważna w pracy, skromna w dyskusjach. Dla nikogo nie bądź odpychająca, wobec wszystkich bądź życzliwa i okazuj starszym szacunek. Nie spoglądaj na nikogo krzywym okiem, nie wypowiadaj niepotrzebnych słów, nie postępuj bezwstydnie, w zachowaniu nie bądź przesadnie swobodna, twój sposób poruszania się niech nie będzie prowokujący, a ton głosu arogancki. Słowem, cały Twój wizerunek niech będzie żywym obrazem ładu Twojej duszy" - cytował.
Zachęcał, by podobna postawa cechowała wszystkich, którzy wychodzą z Eucharystii.
Czytaj także:
I zaczął umywać uczniom nogi. Msza Wieczerzy Pańskiej w katedrze
Msza Wieczerzy Pańskiej w parafiach diecezji