W tych parafiach ruszyli ze św. Józefem

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 26.03.2021 12:37

Peregrynacje, regularne wykłady, nowe grupy modlitewne - wszystko na kanwie trwającego roku poświęconego osobie Oblubieńca NMP. Zebraliśmy kilka inicjatyw, które w ostatnim czasie ruszyły w diecezji świdnickiej.

Obraz peregrynujący w parafii Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Obraz peregrynujący w parafii Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.
archiwum prywatne

Już kilka miesięcy temu do swoich domów zaprosili Opiekuna Kościoła członkowie Odnowy w Duchu Świętym ze Strzegomia. – To patron naszej wspólnoty, dlatego w jego roku, ogłoszonym przez papieża Franciszka, postanowiliśmy zorganizować peregrynację ikony z jego wizerunkiem. Znamy ją bardzo dobrze, bo jest wystawiana w widocznym miejscu w salce podczas naszych spotkań. Jednak teraz, gdy nasze spotkania przeniosły się do kościoła, św. Józef w znaku ikony nie był na nich obecny. Pomyśleliśmy, że może warto zaprosić go do naszych domów i pomysł wszystkim się spodobał – wyjaśnia Agnieszka Lesiów, dodając, że wizerunek św. Józefa wędruje co tydzień do innej osoby. Najpierw do osób chorych i starszych ze wspólnoty, później do pozostałych jej członków. – Jeśli ktoś chciałby mieć w domu przez jeden dzień ikonę, to wystarczy się zgłosić. Razem z ikoną wędruje modlitewnik przygotowany przez naszego opiekuna ks. Adriana Fajkowskiego, który na tę okazję napisał dla naszej wspólnoty również modlitwę zawierzenia św. Józefowi. W książeczce jest też list apostolski "Patris cord"” papieża Franciszka – wymienia.

Na podobny pomysł wpadł (pochodzący ze Strzegomia) ks. Radosław Mielczarek w parafii pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. – Obraz przebywa u poszczególnych rodzin z naszej parafii od czwartku do niedzieli lub od niedzieli do czwartku. Rodziny oddające i przyjmujące obraz zapraszamy na Mszę św. o godz. 18. Wraz z wizerunkiem przekazywane są wówczas teksty modlitw, które mogą być pomocne we właściwym przeżyciu czasu nawiedzenia obrazu. Prosimy, by swoje przeżycia, podziękowania i prośby uczestnicy odnotowywali w kronice peregrynacji. Chętni mogą się zapisywać w zakrystii – dodaje wikariusz. Peregrynację przygotował na tyle szczegółowo, że stworzył w tym celu specjalną stronę internetową (tutaj). Można tam znaleźć nie tylko informacje, ale też konferencje nt. św. Józefa, dokument papieski i informacje o innych ciekawych inicjatywach związanych z Opiekunem Maryi i Jezusa (np. Zaprosił mężczyzn do warsztatu św. Józefa).

Peregrynację zaproponowała swoim wiernym także parafia w Bolesławowie, o której już pisaliśmy przy okazji odpustu (więcej: Z bp. Bałabuchem u św. Józefa w Bolesławowie). 

Od 16 marca natomiast z cyklem wykładów nt. patrona umierających ruszył ks. Łukasz Basisty w parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie. – Informacji o tym świętym nie mamy zbyt wielu. W samym Piśmie św. występuje jedynie 26 wersów, w których się pojawia, a jego imię pada 14 razy. Nie mamy natomiast zapisanego żadnego słowa wypowiedzianego przez cieślę z Nazaretu. Więcej dowiadujemy się o nim z apokryfów i innych pobożnych tekstów, które nie zostały uznane przez Kościół za natchnione – tłumaczył wikariusz bielawskiej parafii. Zapowiadał też, że podobne konferencje będą się odbywały cyklicznie. 

W Kamieńcu Ząbkowickim w uroczystość św. Józefa powstała poświęcona jemu róża różańcowa. – To już piąta tego typu grupa modlitewna. Dotychczas były to przede wszystkim żeńskie róże. Tym razem jednak udało się zebrać do modlitwy mężczyzn. I to właśnie w Roku św. Józefa, w dniu jego uroczystości – cieszy się ks. Daniel Kołodziejski, wikariusz. Relacjonując zawiązanie grupy, podkreśla, że członkowie otrzymali od ks. Wojciecha Dąbrowskiego, który przewodniczył liturgii, nie tylko tajemnice różańcowe, ale również różaniec i modlitewnik do św. Józefa. – Różę tworzą mężczyźni w różnym wieku. Są młodzi mężowie i ojcowie, dziadkowie, a nawet studenci. Łączy ich wiara, odpowiedzialność, i to, co papież Franciszek nazywa w swoim liście "Patris Corde" twórczą odwagą – dodaje proboszcz.

Ponadto w wielu parafiach odbywają się poświęcone Oblubieńcowi NMP nabożeństwa. Tak jest w Jaworzynie Śl. czy parafii katedralnej. Jeśli coś równie ważnego lub ciekawego dzieje się w waszej wspólnocie – napiszcie, a my poinformujemy o tym innych.