• facebook
 • rss
 • Wierni krzyżowi

  Mirosław Jarosz

  dodane 18.09.2012 01:55

  30 lat temu, w niezwykle trudnym czasie stanu wojennego, w Kłodzku zaczęto tworzyć nową parafię. Otrzymała ona wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego.

  Tegoroczne uroczystości jubileuszowe trwały trzy dni, od 13 do 16 września. Oprócz modlitwy, jaka im towarzyszyła, w programie znalazły się koncerty, wystawy i spektakle teatralne. Kulminacyjnym momentem kończącym całość była Msza św. celebrowana przez bp, Ignacego Deca. Podczas niej w ołtarzu głównym kościoła zostały umieszczone relikwie Krzyża Świętego, a homilia, którą wygłosił bp Ignacy, była swoistą katechezą o znaku naszego zbawienia.

  Biskup rozpoczął od przypomnienia, że zanim powstała obecna parafia Podwyższenia Krzyża w Kłodzku, pozostałe trzy miały wezwania maryjne. Kościół, w którym czcimy Boga w tajemnicy ukrzyżowania, jest zatem wielkim dopełnieniem chrystologicznym dla całego miasta.

  bp Ignacy Dec

  Dalej bp. Ignacy zwrócił uwagę na wielką wartość krzyża dla katolików. Na to, że zawołanie „Wierni Bogu, krzyżowi i Ewangelii” ma głębokie uzasadnienie teologiczne. Krzyż jest świętym znakiem zbawienia, a przez to staje się bardzo niewygodny dla wielu.

  bp Ignacy Dec

  Dzięki staraniom obecnego proboszcza, ks. Juliana Rafałko pamiątką, jaka pozostanie po jubileuszu, są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. W ich odszukaniu i sprowadzeniu z Belgii pomogli Mieczysław Kowalcze i ks. Tadeusz Faryś. Proboszcz przybliżył zgromadzonym okoliczności, dzięki którym relikwie trafiły do Kłodzka.

  ks. Julian Rafałko

  Od 16 września 2012 r. relikwie Drzewa Krzyża Świętego na stałe znalazły się w ołtarzu kłodzkiego kościoła. Obecność tego niecodziennego znaku naszej wiary jest wielką radością nie tylko dla obchodzącej jubileusz parafii, ale dla całego miasta.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół