• facebook
 • rss
 • Pallotyni świętują

  xrt

  dodane 17.12.2012 11:15

  Biskup Ignacy Dec przewodniczył modlitwie w Ząbkowicach Śląskich i zachęcał do autentycznej radości.

  To nie przypadek, że papież Jan XXIII właśnie św. Wincentego Pallottiego dał ojcom soborowym za wzór tego, w jaki sposób odczytywać znaki czasu i zrozumieć, że ani księża bez świeckich, ani świeccy bez księży nie są zdolni skutecznie głosić współczesnym Dobrej Nowiny.

  W parafiach pallotyńskich Polski powoli dobiega końca rok złotego jubileuszu kanonizacji założyciela Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego – wspólnoty istniejącej od roku 1853.  – Wincenty żył w Rzymie w pierwszej połowie XIX wieku. Był zwyczajnym, pełnym gorliwości apostolskiej kapłanem, mężem wielkich pragnień i mistykiem zatopionym w Bogu – mówił 16 grudnia bp Ignacy Dec podczas uroczystej Mszy św. odprawianej w Ząbkowicach Śląskich w ramach peregrynacji po Polsce szczególnej relikwii, krzyża z grobu św. Wincentego Pallottiego (relikwia jest przechowywana w Domu Generalnym Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego w Rzymie).

  W swojej refleksji homiletycznej biskup przypomniał, że chrześcijańska radość, którą promieniował św. Wincenty, ma trzy źródła: 

  Drugim źródłem jest czyste serce, a trzecim czynienie dobra.

  W uroczystości wzięli udział najwyżsi przełożeni pallotyńscy obu prowincji (ks. Lesław Gwarek SAC z Poznania i ks. Zenon Hanas SAC z Warszawy) oraz pallotyni pracujący na terenie diecezji świdnickiej. – Święty Wincenty Pallotti był człowiekiem prawdziwej chrześcijańskiej radości i pewnie dlatego ma przydomek świętego na każde czasy, bo radość, która wypływa z autentycznej relacji z Bogiem, jest aktualna i potrzebna zawsze i wszędzie – mówił biskup.

  Kanonizacji Wincentego Pallottiego dokonał 20 stycznia 1963 r. bł. Jan XXIII, dlatego rok jubileuszowy zakończy się 20 stycznia 2013 r.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • jola15
   17.12.2012 15:51
   Wyrzekł Pan: Ponieważ ten lud
   zbliża się do Mnie tylko w słowach,
   i sławi Mnie tylko wargami,
   podczas, gdy serce jego jest z dala ode Mnie*;
   ponieważ część jego jest dla Mnie tylko
   wyuczonym przez ludzi zwyczajem, (Iz 29,13)
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół