• facebook
 • rss
 • Władze nie są winne

  xrt

  dodane 13.02.2013 12:50

  Samorządowcy informują mieszkańców o zasadach, normach, cennikach i skutkach nowej polityki śmieciowej.

  Mieszkańcy na wieść o tym, że ich rachunek za wywóz śmieci rośnie, szukają winnego. Znajdują go jednak nie w tym, kto tak naprawdę zawinił. Dlatego samorządowcy rozpoczynają akcję informacyjną na temat obowiązywania w Polsce unijnych norm gospodarowania śmieciami. Norm, które – narzucone Polsce przez Unię Europejską – przyjął polski Sejm i rząd. Problem polega na tym, że normy te wymagają nowych, bardzo kosztownych form utylizacji śmieci oraz ich segregowania. Wykonawcami "ustawy śmieciowej" są samorządy i to one biorą na siebie odpowiedzialność za spełnienie wszystkich zaleceń unijnych standardów.

  I tak np. od wtorku, 12 lutego, do ponad 23 tysięcy skrzynek pocztowych świdniczan trafia specjalny list – ulotka od prezydenta Świdnicy, związana ze zmianami w tzw. ustawie śmieciowej. Można się z niej dowiedzieć m.in., jakie zmiany czekają mieszkańców, jakie decyzje muszą podjąć świdniczanie, wspólnoty mieszkaniowe, zarządy spółdzielni mieszkaniowych, oraz jak nowy system zbierania odpadów będzie funkcjonował w praktyce.

  – Uznaliśmy, że oprócz działań informacyjnych realizowanych dzięki przychylności świdnickich mediów istotne jest również dotarcie bezpośrednio do mieszkańców, stąd pomysł – tłumaczy Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

  Akcja wsparta jest dodatkowymi działaniami – na stronie www.um.swidnica.pl została uruchomiona specjalna zakładka „Czysta Świdnica”. W jednym miejscu zebrano wszystkie niezbędne informacje związane z utrzymaniem czystości i porządku w Świdnicy, począwszy od informacji na temat tzw. rewolucji śmieciowej wraz z praktycznymi wskazówkami i poradami związanymi m.in. z segregacją odpadów.

  Pod adresem www.um.swidnica.pl/czystaswidnica można znaleźć również wzór deklaracji, którą będą wypełniać mieszkańcy. Została ona także przekazana pocztą tradycyjną wraz z ulotką.

  A teraz skrót najważniejszych informacji o tym, co czeka mieszkańców biskupiego miasta w związku z tym, że rząd wprowadził w Polsce unijne standardy segregowania i utylizacji śmieci.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół