• facebook
 • rss
 • Dla diecezji i biskupa

  xrt

  dodane 26.03.2013 11:50

  Skromne uroczystości rocznicowe odbyły się w dniu diecezjalnego święta.

  Od dziewięciu lat istnieje diecezja świdnicka, od dziewięciu Ignacy Dec jest biskupem – wspomnienie tych wydarzeń było okazją do refleksji nad znaczeniem Kościoła lokalnego i posługą jej pasterza.

  25 marca w kameralnym gronie świętowano rocznice. Kilkadziesiąt osób obecnych na Mszy św., której przewodniczył bp Ignacy Dec, ginęło w ogromnej katedrze. Kilkunastu księży w prezbiterium otaczało swego biskupa, wśród nich wikariusz generalny, bp Adam Bałabuch, który w homilii rozwinął refleksję nad znaczeniem gestu Marii, namaszczającej w Betanii ciało Jezusa. – Problemem jest nie uhonorowanie zmarłego, ale miłość Żyjącego. To, co czyni Maria, jest odpowiedzią miłości na miłość, która potrafi dawać życie – mówił.

  Biskup nawiązał też do dwóch okoliczności: Dnia Świętości Życia i rocznicy powstania diecezji świdnickiej: – Wspieranie wszelkich dobrych inicjatyw służących ochronie życia jest naszym moralnym obowiązkiem. Nie możemy natomiast popierać niczego, co niszczy życie ludzkie, jak np. in vitro, ani też nikogo, kto nie stoi w sposób jasny i klarowny po stronie życia – ostrzegał bo jeśli postąpimy inaczej, wówczas:

  W sumie rozpoczęcie dziesiątego roku istnienia diecezji miało bardzo skromny wymiar, niemniej cieszy, że w katedrze obecni byli przedstawiciele wszystkich stanów tworzących lokalny Kościół. Oni też złożyli życzenia bp. Ignacemu:

  Od duchowieństwa bp Adam Bałabuch:

  Od wychowawców i alumnów seminarium duchownego Mateusz Kubusiak:

  Od świeckich Kazimiera Kłosowska:

  Skromne obchody uświetniła swoim śpiewem schola katedralna, dzięki czemu Msza św. nabrała niezwykłego wymiaru, bowiem istniejąca formacja śpiewacza zaskoczyła wielu słuchaczy swoim profesjonalizmem. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół