• facebook
 • rss
 • Święty Józef - już wiadomo

  xrt

  dodane 31.07.2013 07:44

  Z włączeniem imienia św. Józefa do kanonu warto, żeby wzrastała troska o ożywienie jego kultu.

  Wiadomo już w której modlitwie eucharystycznej i w jakim kształcie należy wzywać imienia Opiekuna Kościoła Powszechnego.   Wiadomo już w której modlitwie eucharystycznej i w jakim kształcie należy wzywać imienia Opiekuna Kościoła Powszechnego. ks. Roman Tomaszczuk /GN Oto treść komunikatu w sprawie włączenia imienia św. Józefa do Modlitw Eucharystycznych. Dokument został podpisany przez bp. Adama Bałabucha, który pełni funkcję Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

  "W związku z wątpliwościami dotyczącymi interpretacji Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 1 maja 2013 r., na mocy którego w Modlitwach Eucharystycznych II, III i IV ma być odtąd wymieniane imię Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, zaraz po imieniu Najświętszej Maryi Panny, przesyłam poniższe wyjaśnienie.

  W dniu 26 lipca 2013 r. nadeszła odpowiedź na zapytanie polskiej Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, dotyczące kwestii użycia imienia św. Józefa w Mszale Rzymskim wg drugiego wydania typicznego, gdyż Dekret Kongregacji „zarządza, aby imię Świętego Józefa (...) zostało odtąd włączone do Modlitw eucharystycznych II, III i IV w trzecim wydaniu typicznym Mszału Rzymskiego.”

  Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów objaśnia, iż w krajach, w których nie ma jeszcze zatwierdzonego przekładu III wyd. typicznego Mszału, należy imię św. Józefa włączać do Modlitw Eucharystycznych w aktualnie obowiązującym Mszale, w wersji zatwierdzonej przez Kongregację.


  Przypomina się zatem, że Kongregacja zatwierdziła polskie brzmienie wstawki o św. Józefie, która brzmi następująco:

  II Modlitwa eucharystyczna: «z Najświętszą Bogurodzicą Dziewicą Maryją, ze świętym Józefem, Jej Oblubieńcem, ze świętymi Apostołami»;
  III Modlitwa eucharystyczna: «z Najświętszą Dziewicą, Bogurodzicą Maryją, ze świętym Józefem, Jej Oblubieńcem, ze świętymi Apostołami»;
  IV Modlitwa eucharystyczna: «z Najświętszą Dziewicą, Bogurodzicą Maryją, ze świętym Józefem, Jej Oblubieńcem, z Apostołami»".

  Sprawa jest więc jasna, niemniej z decyzją papieża Franciszka o włączeniu imienia św. Józefa do kanonu, idzie także zachęta do ożywienia i pogłębienia czci dla tego świętego. Wielkie pole do popisu w tym względzie, w skali diecezji, ma Bractwo św. Józefa. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół