• facebook
 • rss
 • Sobota Osamotnienia, czas tęsknoty

  xrt

  dodane 19.04.2014 10:14

  Biskup Adam Bałabuch w katedrze przewodniczył porannej modlitwie ludu Bożego.

  Modlitwie porannej w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Adam Bałabuch. Liturgię Godzin poprowadzili alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Do modlących się dołączyła skromna liczba wiernych świeckich, sióstr zakonnych i księży mieszkających w Świdnicy.

  Najpierw celebrowano Godzinę Czytań. W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do Otchłani, a także modląc się i poszcząc oczekuje Jego Zmartwychwstania. Hymn modlitwy czytań ukazuje drogę, jaką zapoczątkował Jezus Chrystus, przechodząc przez śmierć do pełni życia. Droga ta prowadzi przez spoczynek w grobie. Psalmodia wyraża oddanie się Bożej opiece, przypomina o dziedzictwie przewidzianym dla człowieka o nieskalanych rękach i o czystym sercu. Czytanie z Listu do Hebrajczyków mówi o obietnicy Bożego odpoczynku, o nowym "dzisiaj", kiedy jest nam dane wejść do tego odpoczynku. Drugie czytanie to starożytna homilia o zejściu Chrystusa do Otchłani, o Jego rozmowie z Adamem i o otwarciu niebiańskiego mieszkania.

  Następnie odprawiono jutrznię, w której Hymn wyraża pragnienie przyjęcia wybawienia, jakiego udziela Chrystus przez krzyż swój i zejście do Otchłani. Psalmodia to modlitwa skargi na doświadczenie bólu i odrzucenia oraz modlitwa ufności: byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków, mam w ręku klucze śmierci i Otchłani. Krótkie czytanie cytuje proroczą zapowiedź powstania trzeciego dnia. Kantyk Zachariasza śpiewa się z myślą o Zbawicielu świata, który odkupił nas przez krzyż i krew swoją. Prośby skierowane są do Chrystusa, ziarna wrzuconego w ziemię, ukrytego w grobie, zstępującego do krainy umarłych, Syna Boga żywego i wyrażają błaganie o umiejętność umierania razem z Nim i podejmowania nowego życia. Modlitwę "Ojcze nasz" podsumowujemy kolektą nawiązującą do faktu złożenia Chrystusa w grobie i pełnego chwały wyjścia z grobu. Prosimy o owoce pogrzebania przez chrzest, jakimi są radości życia wiecznego.

  Natomiast o 20.00 liturgii Wigilii Paschalnej przewodniczyć będzie w katedrze bp Ignacy Dec. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół