• facebook
 • rss
 • Ocalić od zapomnienia

  Mirosław Jarosz

  dodane 15.04.2015 19:53

  W Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbył się 15 kwietnia finał diecezjalnego konkursu o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.

  Dla wielu uczestników, konkurs był pierwszą okazją do odwiedzenia obozu śmierci w Rogoźnicy   Dla wielu uczestników, konkurs był pierwszą okazją do odwiedzenia obozu śmierci w Rogoźnicy Mirosław Jarosz /Foto Gość Konkurs zatytułowano  „KL Gross-Rosen (1940–1945) Ocalić od zapomnienia”. Pomysłodawcami i organizatorami byli: ks. Marek Babuśka, wizytator katechetyczny dekanatu strzegomskiego oraz  katecheci dekanatu strzegomskiego. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach: wiedzy, plastycznej i multimedialnej, obejmując swym zasięgiem uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych diecezji świdnickiej (ponad 50 placówek oświatowych). W kategorii plastycznej brali udział uczniowie klasy piątej i szóstej szkoły podstawowej. Młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miała możliwość wykazania się wiedzą o byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen i umiejętnościami informatycznymi przygotowując prezentacje multimedialne. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Uczniowie wykazali się bogatą wiedzą dotyczącą historii obozu, a w pracach plastycznych i multimedialnych można było dostrzec pokaźny wachlarz inwencji twórczej w przedstawieniu tematyki konkursowej.

  Zmagania konkursowe wyłoniły 39 laureatów z poszczególnych kategorii wiekowych. Finaliści otrzymali dyplomy i cenne nagrody z rąk: ks. prałata Marka Babuśki, zastępcy dyrektora Muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy Andrzeja Gwiazdy, animatora katechetów dekanatu strzegomskiego Ewy Miałkowskiej i kierownik działu oświatowego Muzeum Gross-Rosen Grażyny Choptiany.

  Myślę, że była to cenna lekcja historii i patriotyzmu - mówi Ewa Miałkowska, współorganizatorka konkursu. - Chodziło nam o przybliżenie dzieciom i młodzieży historii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, kultywowanie pamięci ofiar obozu i ukazanie tej ogromnej tragedii, której świadkiem był KL Gross-Rosen. Mam nadzieję, że to z kolei budziło wrażliwość młodych serc na niesprawiedliwość, krzywdę i ogrom cierpienia, jakie pozostawiły tamte chwile, by z wielką odpowiedzialnością troszczyć się o pokój na świecie.

  Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach zdobyli:

  konkurs plastyczny - Barbara Buczyk, Publiczna Szkła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza, Strzegom

  konkurs multimedialny - Angelika Sawczak, Gimnazjum Publiczne im. W.S. Reymonta, Kłodzko

  konkurs wiedzy - Weronika Płaskocińska, Gimnazjum w Budziszowie Wielkim

  Nagrody zostały ufundowane przez ks. Marka Babuśkę, kapłanów dekanatu strzegomskiego oraz pracowników Muzeum Gross-Rosen.

   

  Na kolejnej stronie pełna lista laureatów diecezjalnego konkursu „KL Gross-Rosen (1940–1945) Ocalić od zapomnienia”

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół