• facebook
 • rss
 • Kolejny ruch w stronę rodziny

  xrt

  dodane 18.04.2015 12:02

  W roku synodu o rodzinie temat wsparcia dla małżeństw i rodzin wydaje się oczywisty.

  Na zaproszenie o. Adama Schulza SJ, przewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, w Warszawie obradują przedstawiciele 85 ruchów i stowarzyszeń katolickich skupionych w radzie. Dołączyło do nich kilkunastu duszpasterzy rodzin z różnych diecezji, bowiem tematem spotkania jest pomoc małżeństwom i rodzinom w ich rozwoju duchowym. – Ojciec święty Franciszek i Synod Biskupów zachęcają nas do refleksji nad tym, jak jeszcze bardziej możemy pomóc małżeństwom, rodzinom oraz parom niesakramentalnym w ich rozwoju i rozwiązywaniu trudności – wyjaśnia przewodniczący. 

  Wyliczając sposoby troski o małżeństwa we wspólnotach (w Polsce do ruchów i wspólnot katolickich należy 3 mln ludzi, w tym 1 mln to małżeństwa), o. Adam zwrócił uwagę na konieczność promocji dialogu małżeńskiego, rozwiązań umożliwiających młodym rodzinom z małymi dziećmi udziału w spotkaniach formacyjnych, tradycji religijnych, towarzyszenia małżeństwom i rodzinom, akt poświęcenia się Sercu Pana Jezusa lub Świętej Rodzinie, życia radami ewangelicznymi dostosowanymi do specyfiki życia rodzinnego.

  W programie przewidziano wystąpienie Ireny i Jerzego Grzybowskich ze Spotkań Małżeńskich, którzy podzielili się inspiracjami, jakie płyną z Międzynarodowego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń poświęconego rodzinie. – Wszyscy podkreślaliśmy, że Kościół powinien skoncentrować się na promocji piękna i sensu sakramentalnego małżeństwa – mówili.

  Podczas spotkania przedstawiciele Ruchu Światło–Życie Domowy Kościół (Katarzyna i Paweł Maciejewscy), Ruchu Focolari (Katarzyna i Jerzy Drubkowscy), Wspólnoty Chemin Neuf (Paweł Markowski), Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar" (Alicja Zagrodzka), Ruchu Szensztackiego (Mirosława i Paweł Kwasowie) mówili o tym, jak wygląda formacja małżeństw w ich wspólnotach.

  Spotkanie ma się zakończyć Eucharystią w kościele pw. św. Stanisława Kostki. Modlitwie będzie przewodniczył bp Bronisław Dąbrowski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół