• facebook
 • rss
 • Pożegnają się z Matką - o 13.00

  xrt

  dodane 04.05.2015 12:04

  W dniu Jej święta wstawiała się szczególnie za swoimi synami, paulinami.

  W ramach przygotowania do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polaków trwa w Polsce peregrynacja obrazu jasnogórskiego po męskich klasztorach.

  Jest to nawiązanie do takiej samej inicjatywy sprzed 50 laty, wtedy też kard. Stefan Wyszyński podarował zakonnikom ikonę Królowej Polski, która 4 maja kończy nawiedzenie w diecezji świdnickiej. Ostatnią stacją dla obrazu był klasztor paulinów w Świdnicy. Zakonnicy modlili wobec wizerunku od 1 maja. Tego dnia uroczyście powitano Maryję w znaku cudownego obrazu nawiedzenia w kościele pw. św. Józefa a proboszcz, o. Samuel Pacholski OSPPE zawierzył Maryi parafię i wspólnotę zakonną. Przez pozostałe dni ikonę umieszczono w klasztornej kaplicy.

  Paulini oprócz codziennych swoich modlitw, z racji nawiedzenia odprawiali maryjną pasterkę, Apele jasnogórskie oraz „klęczki” – czyli modlitwy zakonne celebrowane na Jasnej Górze w każdą sobotę. Nabożeństwo to jest odprawiane po łacinie (Litania loretańska, Pod Twoją obronę, hymn „Ave Maria Stella”, responsorium, kolekta, Psalm 129 i antyfona „Salve Regina” oraz już po polsku pieśń „Maryja cna Dziewica”).

  – Dla nas były to oczywiście wyjątkowe dni, jako kustosze cudownego obrazu ale przede wszystkim zakonnicy szczególnie oddani Maryi i szerzeniu Jej kultu, przyjmowaliśmy Ją w progach naszego klasztoru z synowską miłością i czcią. Była to także okazja do odnowienia naszego charyzmatu – podsumowuje o. Samuel Pacholski OSPPE.

  Od 4 maja wizerunek nawiedzenia peregrynuje po klasztorach i domach zakonnych archidiecezji wrocławskiej. Pierwszym domem zakonnym jest dom salwatorianów w Trzebnicy. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół