• facebook
 • rss
 • Dobre rady

  xrt

  dodane 07.06.2015 08:31

  Biskup Ignacy podkreślał, że bez świeckich zaangażowanych w dzieło Kościoła nie ma mowy o wypełnieniu misji, jaką otrzymał on od Chrystusa.

  – Bardzo dobry czas – słychać było na korytarzach gmachu seminarium duchownego w Świdnicy. Opinię taką wyrażali uczestnicy Forum Rad Parafialnych, które po raz czwarty zorganizował ks. Krzysztof Ora, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego świdnickiego kurii.

  6 czerwca na Mszy św. w kaplicy seminaryjnej spotkało się 80 przedstawicieli rad parafialnych. – Kościół we współczesnym świecie może się rozwijać tylko dzięki aktywnej postawie ewangelizacyjnej świeckich – mówił w homilii bp Ignacy Dec, który przewodniczył modlitwie. – Jesteście liderami swoich wspólnot, musicie być także iskrą, która zapala w sercach innych miłość do Boga, Kościoła i drugiego człowieka – podkreślał.

  W części konferencyjnej podjęto trzy tematy: "Kościół sojusznikiem rodziny – dlaczego i jak?" (ks. Roman Tomaszczuk – diecezjalny duszpasterz rodzin i Anna Dziadkowiec – dyrektor Diecezjalnej Poradni Życia Rodzinnego w Świdnicy); "Spowiedź jako wyraz odpowiedzialności za siebie i Kościół" (o. Bogdan  Waliczek OSPPE – spowiednik katedralny, kierownik duchowy, rekolekcjonista); "Liturgia źródłem i szczytem życia parafialnego" (ks. Dominik  Ostrowski – wykładowca liturgiki, ceremoniarz katedralny).

  – Kościół jako jedyny we współczesnym świecie jest sojusznikiem małżeństwa i rodziny rozumianych w sposób naturalny i tradycyjny, zgodny z chrześcijańską antropologią – mówiła Anna Dziadkowiec i wskazywała na te momenty w życiu rodziny, które w sposób szczególny dają okazję do przypominania o tej prawdzie małżonkom i rodzicom: narzeczeństwo, małżeństwo, chrzest dzieci, I Komunia św. – to w pierwszym rzędzie. 

  Paulin, o. Bogdan Waliczek oparł swoje słowo na kerygmacie głoszonym i objawionym w sakramencie pokuty. Podkreślił, że spowiedź jest przyjęciem miłości po to, by nią obdarować Kościół. 

  Liturgista, ks. Dominik Ostrowski zakwestionował sens uprzedniego rozważania czytań mszalnych (np. w środku tygodnia tego, co będzie odczytywane w niedzielę) ponieważ przypomina to jedzenie posiłku z myślą o tym, który będzie spożywany dopiero za kilka dni. W pogoni za wciąż nowymi wrażeniami i treściami nie delektujemy się i nie trawimy tych, które przyjmujemy, co siłą rzeczy pozbawia nas możliwości przyjęcia ich, uczynienia swoimi, przełożenia na konkretne dzieła duchowe i postępowanie. 

  – Dla uczestników forum ważnym doświadczeniem jest konfrontacja tego, z czym mają do czynienia w swoich parafiach, z tym, jakie możliwości daje dzisiejszy świat – podsumowuje ks. Krzysztof Ora. – Cieszę się także sporym zainteresowaniem jakie miało wystąpienie ks. Pawła Łabudy, który przybliżył ideę Światowych Dni Młodzieży i wolontariatu związanego z ich organizacją w Polsce – dodaje. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół