• facebook
 • rss
 • Koniec początkiem następnej

  Mirosław Jarosz

  dodane 04.10.2015 14:04

  Od lat piesza pielgrzymka diecezji świdnickiej na Jasną Górę ma swój epilog w bardzkim sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. Podobnie było w tym roku, 3 października.

  Zazwyczaj na epilog pieszej pielgrzymki, który odbywa się w drugą sobotę października, do Barda przybywa niemal tyle samo osób, ile idzie pieszo do Częstochowy. Tym razem ze względu na przesunięty o tydzień termin, uczestników epilogu było nieco mniej.

  - Faktycznie, dzisiejszy termin koliduje trochę z innymi wydarzeniami w diecezji, dlatego jesteśmy w trochę skromniejszej niż zwykle reprezentacji - wyjaśnia ks. Romuald Brudnowski, przewodnik świdnickiej pielgrzymki na Jasna Górę. - Przesunęliśmy nasz epilog, bo za tydzień odbywają się rekolekcje diecezjalne. Cieszę się jednak bardzo z tych kilkuset osób, które tu dziś dotarły.

  Część osób przyjechała do Barda samochodami i autokarami. Najwytrwalsi jak zwykle przyszli pieszo. Najliczniejsza była grupa, która o poranku wyszła z Dzierżoniowa. Liczyła ok. 150 osób. Szli w niej nie tylko mieszkańcy Dzierżoniowa, ale również Świdnicy, Pieszyc, Bielawy, Wałbrzycha i okolicznych miejscowości. Druga grupa wyszła z Ząbkowic Śląskich i liczyła ok. 100 osób.

  Dla pielgrzymów przybyłych do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary bp Ignacy Dec odprawił Mszę św. Podczas homilii biskup zwrócił szczególną uwagę na Różaniec i potrzebę jego odmawiania. 

  Ks. Brudnowski, podsumowując tegoroczną pielgrzymkę, zwraca uwagę, że podobnie jak w ubiegłym roku była ona niezwykle spokojna i uduchowiona. - Tą niezwykłą atmosferę czuło się na trasie każdego dnia - tłumaczy kapłan. - Hasło brzmiało: "Dlaczego stoicie?". To słowa, które wypowiedzieli aniołowie do apostołów po zmartwychwstaniu Jezusa. Chodzi o wyjście z bierności i stagnacji. Musimy ruszyć z miejsca, jeżeli chodzi o nasze sumienia i rozumy. Wszystkie konferencje na pielgrzymce dążyły do tego celu. Jestem przekonany, że hasło pielgrzymki udało się nam zrealizować i te rekolekcje w drodze sprawiły, iż wiele osób ruszyło z miejsca.

  Ponieważ, jak uważa ks. Brudnowski, koniec jednej pielgrzymki jest początkiem następnej, w Bardzie ogłoszono najważniejsze informacje związane z 13. Pieszą Pielgrzymką Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Ze względu na Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieża będzie ona nieco skrócona i wyruszy później niż zwykle.

  Wszyscy pielgrzymi z diecezji świdnickiej wyruszą w przyszłym roku razem, 2 sierpnia z Henrykowa. Dalszy szlak pielgrzymki będzie taki sam jak w poprzednich latach. Finał na Jasnej Górze 9 sierpnia 2016 r.

  Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół