• facebook
 • rss
 • W drodze na Watykan

  xrt

  dodane 06.10.2015 17:58

  "Sakrament ten jest obiektywnym darem Ducha Świętego dla małżonków, aby przypieczętować ich wzajemne obdarowywanie się" - kongresowicze podkreślają wagę sakramentu małżeństwa.

  "Na zakończenie 5. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, chcemy dołączyć się do wielkiej rzeszy małżeństw sakramentalnych, które otaczają modlitewną pamięcią ojców synodalnych rozpoczynających  dzisiaj XIV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów poświęcone tematowi: powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym" - tak zaczyna się list jaki świdniccy kongresowicze wystosowali do ojców synodalnych. 6 października list został wysłany do Watykanu. 

  - Zależało nam na tym, żeby także nasze gremium dało sygnał, że w tych dniach z wielką nadzieją patrzy w kierunku Watykanu - wyjaśnia Joanna Kaptur, prezes Fundacji Małżeństwo Rodzina, organizatora kongresu. - Wyszliśmy od tego, że rodzina jest powołana do świętości jako pierwotna i oryginalna wspólnota, chciana przez Boga od zawsze, od początku istnienia człowieka - zaznacza. 

  Sygnatariusze listu apelują, by ojcowie synodalni "potwierdzili pewną i niezmienną doktrynę o nierozerwalności małżeństwa chrześcijańskiego" a w trosce o rodziny rozbite i poranione "nie zatracili integralności doktryny, gwarantującej zachowanie wielkiego dobra, jakim jest nierozerwalność małżeństwa". Chcą także, by porządek życia w małżeństwie był uznany jako "swoistą formę eklezjalnego ordo właściwego małżonkom" podobnie jak było to w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. - Postulujemy także, by w praktyce duszpasterskiej uwzględnić małżonków jako pełnoprawne podmioty duszpasterstwa rodzin. Wiemy, że jest to wielka potrzeba chwili – dodaje Joanna Kaptur odwołując się do doświadczeń jakie przynosi organizacja kongresu małżeństw. 

  "Takie jest nasze świadectwo, tego nauczyliśmy od Kościoła i w tym duchu realizujemy nasze małżeńskie powołanie" - takim zdaniem kończy się list, który przez aklamację został przyjęty na zakończenie 5. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w Świdnicy. 

  Kongres zakończył się 4 października Mszą św. w świdnickiej katedrze. Przewodniczył jej ks. Roman Tomaszczuk, diecezjalny duszpasterz rodzin a homilię wygłosił ks. Piotr Kieniewcz MIC, jeden z kongresowych prelegentów. 

  Kongres Małżeństw jest inicjatywą diecezjalnego duszpasterstwa rodzin diecezji świdnickiej, jego organizacją zajmuje się Fundacja Małżeństwo Rodzina przy współpracy z Urzędem Miasta Świdnica. W tym roku hasło przewodnie kongresu brzmiało: "Sakrament i seks". - W przyszłym roku tematem będzie "Liturgia i czułość" - zapowiada Joanna Kaptur. - Zapraszamy do Świdnicy na małżeńską randkę w dniach od 7 do 9 października 2016 r. Zapisy ruszają 1 lipca 2016 r. 

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół