• facebook
 • rss
 • Przyjaźń o chrześcijańskich korzeniach

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 04.04.2017 16:30

  Tak można określić polsko-czeskie relacje, które omawiano na inauguracji Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego.

  Po zmianach polityczno-społecznych w 1989 r. organizacje społeczne na Dolnym Śląsku i w Pradze zaczęły rozwijać oddolne inicjatywy, których celem było zachowanie ścisłych relacji między Polską a Czechami.

  W ich wyniku w 1990 r. zawiązał się w Nowej Rudzie Komitet Organizacyjny Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

  Od samego początku na jego czele stoi Julian Golak. - To człowiek, który jest motorem wszystkich tych działań. Z roku na rok zachęca nowych ludzi do swojego pomysłu - mówił, witając przybyłych gości, bp Ignacy Dec, który przewodniczył liturgii rozpoczynającej tegoroczną inaugurację wydarzeń.

  W homilii, nawiązując do liturgii Słowa, biskup świdnicki odniósł się do odnowienia relacji z Bogiem.

  - Chrystus wskazuje na swoją osobistą więź z Ojcem, podkreślając, że Ojciec nigdy o Nim nie zapomina i nie zostawia Go samego. Chce nam przypomnieć, że Ojciec niebieski także o nas nie zapomina i nie zostawia nas samych, że jest zawsze do naszej dyspozycji. Swoim przykładem Chrystus zachęca nas, abyśmy i my za Jego wzorem czynili to, co się Ojcu podoba - mówił biskup.

  Dodał również, że zaufanie do Boga rodzi zdrowe podejście do człowieka, a to jest fundamentem dla budowania jedności z ludźmi i z narodami. Również ta jedność polsko-czeska ma swoje korzenie w chrześcijaństwie, o czym przypominał nie tylko biskup, ale i Julian Golak w czasie przemówienia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

  Poza św. Wojciechem, który wieki temu stanął na początku przyjaźni polsko-czeskiej, wymienił także inne postacie.

  - Na drodze szlaku łączącego Pragę z Gdańskiem sa ważne dla wspólnej historii miejsca, wśród nich Kłodzko, gdzie znajdziemy grób Arnoszta z Pardubic. Był on pierwszym czeskim biskupem, ale szczególnie ukochał Kłodzko - wyjaśniał. Wśród zabierających głos nie zabrakło również zaproszonych gości z Czech.

  Wręczono również odznaczenia dla najbardziej zasłużonych działaczy Dni Kultury Polsko-Czeskiej, wśród których znaleźli się: Helena Ogriscenkowa - znana z tworzenia dziecięcych i młodzieżowych grup baletowych, Rudolf Vogel - zasłużony nauczyciel muzyki i organizator koncertów, Henryk Hnatiuk - działacz kultury z Mieroszowa, Danuta Gołdon-Legler - śpiewaczka i reżyser, Grzegorz Kuzioła - artysta muzyk, Barbara Perczyńska - działaczka z Wrocławia, Mirosława Briń - twórca i dyrygent polsko-czeskiego chóru, jak również Dariusz Chojecki - działacz z Nowej Rudy.

  Nie zabrakło również części artystycznej i planów na kolejne Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół