• facebook
 • rss
 • Pod sercem Maryi

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 11.06.2017 14:03

  Tylko parafia pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie znalazła się na trasie peregrynacji Monstrancji Fatimskiej. Wszystko za sprawą jej projektanta i wykonawcy.

  Mariusz Drapikowski, autor m.in. sukienek dla obrazów Matki Bożej w Świdnicy i w Częstochowie, pochodzi z Dzierżoniowa. Jego staraniem więc to miasto naszej diecezji znalazło się na trasie peregrynacji monstrancji wykonanej przez Drapikowski Studio. Przedstawia ona "Niewiastę obleczoną w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu".

  Najważniejsze jednak, że w centrum, pod sercem Maryi znajduje się miejsce na Najświętszy Sakrament.

  - Ta głęboka symbolika nie tylko stawia Chrystusa w centrum całego życia Matki Bożej, ale również pokazuje jej nieocenioną rolę w przyjściu Jezusa na świat - zauważa ks. Sebastian Oliszewski, wikariusz parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

  Monstrancja odwiedzająca parafie w całej Polsce to wotum narodu polskiego dla Pani Fatimskiej. Pomysłodawcą inicjatywy jest ks. Marian Mucha, kustosz zakopiańskiego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, który wraz z Fundacją Aniołów Miłosierdzia zorganizował peregrynację.

  Założeniem jest natomiast modlitwa o pokój w najważniejszych ośrodkach kultu maryjnego w Polsce oraz wybranych parafiach i ośrodkach dla osób niepełnosprawnych. Potem monstrancja trafi jako wotum do Fatimy. Modlitwie zbierających się przy monstrancji towarzyszy również zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci.

  W Dzierżoniowie monstrancję można było podziwiać przez trzy dni (od 9 do 11 czerwca). Potem została przewieziona do Gniezna, skąd ruszyła w dalszą trasę. Wystawiony w niej Najświętszy Sakrament nie tylko gromadził wiernych wokół Jezusa, ale pozwalał także zgłębić pobożność maryjną.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół