• facebook
 • rss
 • Biskup Dec o profanacji kościoła

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 31.08.2017 12:36

  Po zapoznaniu się z okolicznościami włamania do kościoła pw. św. Antoniego w Lasówce, biskup świdnicki ogłosił najbliższą niedzielę dniem modlitwy ekspiacyjnej.

  "Z ogromnym bólem dzielę się z Wami niezmiernie smutną wiadomością. W nocy z 26 na 27 sierpnia 2017 r. doszło do profanacji i kradzieży Najświętszego Sakramentu w kościele filialnym pw. św. Antoniego w Lasówce znajdującym się na terenie parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Dusznikach-Zdroju. Nieznani sprawcy zdemolowali obiekt sakralny, niszcząc pomocnicze tabernakulum i z głównego tabernakulum usytuowanego w ołtarzu wykradli konsekrowaną Hostię z monstrancji, a także relikwie św. Antoniego oraz XVIII wieczny kielich mszalny" - rozpoczyna swój komunikat biskup Ignacy Dec.

  Wyjaśnia również prawdopodobny powód kradzieży: "Okoliczności wskazują na to, że celem włamania była profanacja Najświętszego Sakramentu (...), dlatego jest moim obowiązkiem przypomnieć w tym miejscu, że każdy "kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej" (kan. 1367 KPK). Sprawca takiego przestępstwa zostaje wyłączony z Kościoła, a rozgrzeszenie jest zarezerwowane Ojcu Świętemu".

  W całej diecezji natomiast ogłosił w najbliższą niedzielę tj. 3 września  nabożeństwo ekspiacyjne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i odśpiewaniem Suplikacji.

  Przypomnijmy, że nieznani sprawcy w nocy z soboty na niedzielę wyłamali drewniane drzwi kościoła i po wejściu do niego wyrwali drzwi drewnianej obudowy tabernakulum pomocniczego. Potem w zakrystii znaleźli klucz do głównego tabernakulum, po czym wyciągnęli z niego naczynia liturgiczne z Najświętszym Sakramentem. Wyciągnęli dużą Hostię z monstrancji i zabrali wraz XVIII-wiecznym kielichem mszalnym. Zabrano również relikwiarz wraz z relikwiami św. Antoniego, do którego w kościele w każdy wtorek odprawia się tu nabożeństwo. Z kościoła zginął również odkurzacz, skarbona i aluminiowa drabina.

  Minister prowincjalny o. Alan Brzyski ogłosił natomiast najbliższy piątek 1 września dniem ekspiacji w całej Prowincji Świętej Jadwigi. 

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół