• facebook
 • rss
 • Dziennikarze u biskupa

  Joanna Wudyka Joanna Wudyka

  dodane 09.01.2018 14:32

  Po raz kolejny bp Ignacy Dec wskazał drogę dziennikarzom, wzywając do trzymania się podstawowych zasad prawdy, dobra i piękna.

  8 stycznia w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, odbyło się spotkanie opłatkowe. Wizyta rozpoczęła się nabożeństwem Słowa Bożego w seminaryjnej kaplicy. Podczas homilii biskup Dec przypomniał zgromadzonym, że każdy został do czegoś powołany, w tym także dziennikarze, którzy są powołani do głoszenia prawdy.

  - Pracownicy mediów to osoby powołani do przekazu słowa, do przekazu informacji. Chodzi o informację prawdziwą. Warto przypomnieć, że w przekazie informacji po części zbierają się dwie różne czynności - informacja o faktach oraz ich interpretacja - mówił.

  Zwrócił również uwagę na podstawowe obowiązek jaki mają osoby pracujące w mediach.

  - Jako dziennikarze mamy najpierw obowiązek dobrze zapoznać się z faktami. Powinniśmy rzetelnie ustalić fakty, co się naprawdę wydarzyło. Można fakty niektóre zakłamywać. W świecie trwa obecnie zakłamywanie historii. Mówi się o polskich obozach koncentracyjnych. A zadaniem dziennikarza jest dotrzeć do prawdy i ją opisać - przypominał.

  Hierarcha zachęcił również zaproszonych gości do tego, aby czasami pomimo trudnych sytuacji z jakim zmierzają się podczas swojej pracy, zawierzali swoje trudności Bogu, modląc się o dary Ducha św.  

  - Interpretacja faktów często jest zależna finansowo. Ośrodki płacące mówią, że tak trzeba to napisać, grożąc, że w innym przypadku nie zostanie to wydrukowane. Powinniśmy więcej modlić się do Ducha św., abyśmy byli sprawiedliwi, obiektywni i życzliwi. By w ocenie tego, co się dzieje, nie było złośliwości. Nie dajmy się opanować przez poprawność polityczną czy partyjną - zakończył.

  Po nabożeństwie zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie jasełkowe przygotowane przez alumnów II roku świdnickiego seminarium i przełamali się wspólnie opłatkiem. Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele większości mediów regionalnych czy lokalnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół