"Nie możemy zamknąć przed ludźmi ani serca ani dłoni. Nasze oczy muszą wtedy spoglądać z miłością, choćby nawet przygniatały nas własne troski. Każdego musimy przyjąć z jednakową uprzejmością, tak jak ojciec (1 Tes 2,12) czy matka (Gal 4,19; 1 Tes 9,7), przyjąć pierwszego, jak i ostatniego" - przekonuje bł. Gerhard.
Błogosławiony Gerhard Hirschfelder urodził się 17 lutego 1907 r. w Kłodzku. Został wyświęcony na prezbitera 31 stycznia 1932 r. we Wrocławiu dla Hrabstwa Kłodzkiego, należącego do archidiecezji praskiej. Jako wikariusz i duszpasterz młodzieży, poprzez swoje bezkompromisowe zaangażowanie na rzecz młodych ludzi, popadł w konflikt z ówczesnymi władzami.
Został aresztowany z powodu kazania, w którym między innymi powiedział: „Kto wyrywa z serc młodzieży wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem”, a następnie zesłany do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam zmarł 1 sierpnia 1942 r. w wyniku maltretowania, niedożywienia i utraty sił – tyle oficjalna notatka biograficzna dołączona do tekstów liturgicznych obowiązujących podczas wspomnienia męczennika, przypadającego 19 września.
Tego dnia ci, którzy wspominają bohaterskiego księdza, mają korzystać z formularza Mszy wspólnej o jednym męczenniku z modlitwą kolekty: "Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty wybrałeś błogosławionego Gerharda, prezbitera i męczennika, aby w sercach młodych ludzi umacniał miłość Chrystusową, spraw, abyśmy za Jego wstawiennictwem z mocą wyznawali wiarę i gorliwie pracowali na rzecz pojednania i pokoju. Przez naszego Pana".
Natomiast w Liturgii Godzin, obchodząc wspomnienie bł. Gerharda, należy używać tekstów wspólnych o jednym męczenniku, a jako II czytanie Godziny Czytań należy użyć fragmentu komentarza do Listów św. Pawła Apostoła, napisanych przez bł. Gerharda Hirschfeldera przed transportem do obozu koncentracyjnego w Dachau. Nosi on tytuł "Miłość wspólnoty ponad wszystko".