W kościele wałbrzyskiego Podzamcza można już modlić się przed figurą, która będzie przez najbliższe trzy lata odwiedzała kolejne parafie diecezji.
Do kultu Matki Bożej Fatimskiej używa się dwóch rodzajów figur. Obie mają ten sam rodowód: objawienia. – Maryja bowiem ukazał się dzieciom w dwóch postaciach – mówi ks. Krzysztof Czapla, pallotyn z zakopiańskich Krzeptówek, który wkrótce spotka się na tzw. rejonówkach ze wszystkimi księżmi w diecezji, by przypomnieć im istotę kultu MB Fatimskiej. – Raz ze złożonymi rękoma z których spływał różaniec a innym razem z rękoma otwartymi w geście ukazania Niepokalanego Serca (objawienia w 13 lipca i 13 sierpnia 1917 r.) – mówi.
Historycznie pierwszą figurą, którą wyrzeźbiono i postawiono w miejscu objawień (stoi po dziś dzień) jest figura przedstawiająca Maryję z rękami złożonymi. Wykonał ją Portugalczyk, Teixeir Lopes pod dyktando widzących. Drugi wizerunek znajduje się w klasztorze w Coimbrze, gdzie mieszkała s. Łucja i dlatego osobiście nadzorowała jego wykonanie. Ona też wyjaśnia, że medalion, który Maryja miała na szyi w chwili objawień a który widnieje na obu rzeźbach, symbolizuje kulę ziemską
Figura, która od 18 października będzie peregrynowała po wszystkich parafiach diecezji jest obecnie w Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu (kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Podzamczu). Podczas diecezjalnej pielgrzymki do Fatimy, rzeźbę poświęci bp Ignacy Dec. W jej sprowadzeniu pośredniczyli pallotyni opiekujący się „polską Fatimą”. – Jest to rzeźba wykonana w Fatimie z drewna cedrowego – mówi ks. Czapla.
Figura MB Fatimskiej jest znakiem wydarzeń, które rozegrały się od maja do października 1917 r. w Fatimie, gdzie Maryja pięciokrotnie ukazała się dzieciom na dębie skalnym przekazując im orędzie, wskazania i tajemnice.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.