Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł ks. Żmuda. Znamy datę pogrzebu

Proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej odszedł do wieczności po długiej chorobie 30 czerwca.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się poniedziałek 6 lipca o godz. 11. w strzegomskiej świątyni parafialnej. Przewodniczyć im będzie bp Ignacy Dec w asyście bp Adama Bałabucha, który ze zmarłym kapłanem razem uczęszczał do seminarium. Następnie obaj wspólnie przyjęli święcenia kapłańskie.

Dzień wcześniej natomiast w bazylice pw. św. Piotra i św. Pawła w Strzegomiu odbędzie się eksporta o 18.30, której przewodniczyć będzie bp Adam Bałabuch. Po Mszy św. ciało zmarłego księdza zostanie odprowadzone do kościoła parafii pw. Zbawiciela Świata i MB Szkaplerznej.

Przypomnijmy, że ks. Marek Żmuda urodził się 3 lutego 1960 r. w Lutyni koło Wrocławia jako syn Jana i Romany z d. Hryhorczuk. Rodzice nauczyli go głębokiej wiary i przywiązania do Kościoła, w efekcie czego po maturze postanowił wybrać życie w kapłaństwie. Formował się w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, gdzie 24 maja 1986 r. przyjął święcenia prezbiteratu. Jako neoprezbiter został skierowany do parafii pw. NMP Królowej Polskie w Świdnicy (1986-1989), a następnie do parafii garnizonowej pw. Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (1989-1994). Kolejne lata swojej kapłańskiej służby jako wikariusz poświęcił legnickiej katedrze pw. św. App. Piotra i św. Pawła (1994-1996). 

Potem przez rok (od czerwca 1996 r. do marca 1997 r.) pełnił obowiązki proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu, a po erygowaniu parafii pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu przez bp. Tadeusza Rybaka, został jej pierwszym proboszczem. Przez 23 lata pracy w tym miejscu zapisał się jako otwarty na ludzi kapłan (Sukcesy dwudziestu lat).

- Ks. Marek cieszył się wielkim autorytetem, mając pod swoją opieką ponad 7 tysięcy parafian. Był bardzo lubiany i szanowany. Był księdzem bardzo otwartym i służącym każdemu pomocą. Charakteryzował się olbrzymią energią i darem jednoczenia ludzi. Pełnił też zaszczytną funkcję kapelana branży kamieniarskiej. Był kapłanem o głębokim życiu wewnętrznym i doskonałym obserwatorem życia swoich parafian, słynął z działalności społecznej. Był opiekunem młodzieży, bezrobotnych, zagrożonych patologią. Swoją szczególną troską ogarniał rodziny i całe dzieło wychowania młodego pokolenia. Odgrywał wielką rolę w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym na terenie miasta i sołectw, dlatego w 2017 r. został mu nadany tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia uchwałą Rady Miejskiej -  wspomina zmarłego kapłana Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. 

Został doceniony również w strukturach kościelnych godnością kanonika honorowego świdnickiej kapituły katedralnej, otrzymując duszpasterstwo ludzi pracy czy kapelaństwo górników i kamieniarzy w diecezji świdnickiej. Został też uhonorowany Medalem Odzyskania Niepodległości i „Polonia Rediviva”.

Ostatnie miesiące spędził w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych walcząc z zakażeniem organizmu. Mimo wsparcia modlitewnego całej diecezji (Strzegomski proboszcz ciężko chory. Biskup prosi o modlitwę) i zbiórki krwi (Potrzebna krew dla ks. Marka Żmudy!), nie udało się go uratować. Odszedł 30 czerwca 2020 r. około godz. 14.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama