Na kilka dni przed rocznicą poświęcenia kościoła św. Stanisława i św. Wacława zdjęto część rusztowań, dzięki czemu widać pierwsze efekty prac.
Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej świątyni przechodzą w kolejny etap. Rusztowania przenoszone są do drugiej części nawy głównej, a prace w obrębie jej trzech wschodnich przęseł dobiegają końca.
– Udało się już przeprowadzić większą część prac przy retuszu i rekonstrukcji warstwy malarskiej i złoceń. Na swoje miejsce wróciły też poddane renowacji wielkoformatowe obrazy przedstawiające św. Stanisława rzucającego klątwę na króla Bolesława Śmiałego, wskrzeszenie Piotrowina i św. Wacława otrzymującego z rąk cesarza godność królewską. Odnowione są również owalne obrazy z wizerunkami Chrystusa, św. Franciszka Ksawerego, Matki Bożej, św. Ignacego Loyoli czy św. Franciszka Borgii, ale i rzeźby św. Wolfganga, św. Piotra, św. Jana Chrzciciela, św. Mikołaja i św. Pawła – wymienia ks. Piotr Śliwka, proboszcz parafii.
Dodaje, że w tym roku mają się zakończyć prace w drugiej, zachodniej części nawy głównej. Parafia stara się też o dofinansowanie renowacji znacznej części ołtarza głównego czy znajdujących się na chórze organów.
O projekcie pisaliśmy już wielokrotnie:
Przy okazji rocznicy poświęcenia katedry warto się również zainteresować jej wsparciem na portalu zrzutka.pl (TUTAJ).