Ostatni koncert w ramach zbiórki funduszy na remont organ zagrał Piotr Rojek - człowiek, który z tym instrumentem związany jest od 4. roku życia.
Przypomniał ten fakt Emil Koprzak, rozpoczynając finałowe spotkanie 12 września w ramach cyklu „Z muzyką przez wieki”. – Ten specjalny gość zagra dla nas na organach, w których się po prostu zakochał. Jak sam mówi w jednym z udzielonych wywiadów: „Organy umiłowałem w sposób szczególny i rzeczywiście ta różnorodność mnie zawsze pociągała” – cytował.
Przedstawiając sylwetkę muzyka, dodał, że ukończył on studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich. Do dziś pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni, jest dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej.
– Organy piszczałkowe są bardzo złożonym instrumentem o skomplikowanej i delikatnej budowie. Aby instrument był sprawny, powinien być przeglądany i naprawiany regularnie, tak aby usterki, które posiada, nie przerodziły się w poważne awarie. Dlatego zrodził się pomysł organizacji prezentacji organowych, podczas których zbieramy ofiary na przeglądy naszego instrumentu i ewentualne naprawy. Chcemy także pokazać pracę organisty i samego instrumentu od środka – wyjaśniał.
Czytaj także: Kamieniec Ząbkowicki ruszył "z muzyką przez wieki", Czerwcowe spotkanie "Z muzyką przez wieki", Muzyczna walka o ocalenie organów trwa
Po prezentacji utworów organizatorzy podziękowali proboszczowi ks. Wojciechowi Dąbrowskiemu, burmistrzowi Marcinowi Czerńcowi i innym zaangażowanych w projekt.