• facebook
 • rss
 • Psalmy pocieszenia i sensu Ofiary

  xrt

  dodane 18.04.2014 10:28

  W Wielki Piątek o 8.00, ale w Wielką Sobotę także o tej porze można zmierzyć się ze światłem słowa Bożego o tajemnicy męki i śmierci Pana Jezusa.

  Od 7.00 w świdnickiej katedrze trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, przeniesionego z ołtarza głównego do bocznej kaplicy. Jutrzni Wielkiego Piątku połączonej z Godziną Czytań przewodniczył bp Ignacy Dec. W modlitwie wzięli udział alumni seminarium oraz księża mieszkający w Świdnicy. Dołączyli do nich wierni świeccy i siostry zakonne. – Lubię przychodzić tutaj, bo w ten sposób zaznaczam szczególny charakter tego czasu cierpienia i oczekiwania na liturgię Męki Pańskiej – mówi Karolina Borutkowska, uczestniczka modlitwy.

  Zaleca się wspólne odprawianie modlitwy czytań i jutrzni w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. To oficjum, dawniej nazywane "Ciemną Jutrznią", powinno zachować należne miejsce w pobożności wiernych, aby przez rozważanie kontemplowali mękę, śmierć i pogrzeb Chrystusa, oczekując na wieść o Jego zmartwychwstaniu. Wszyscy chętni do poznania klimatu i treści tych modlitw zaproszeni są także na wspólną celebrację liturgii godzin w Wielką Sobotę. Rozpocznie się ona w katedrze o 8.00. Będzie jej przewodniczył bp Adam Bałabuch. Każdy, kto włączy się w modlitwę, otrzyma tekst psalmów, więc nie trzeba mieć ze sobą księgi liturgii godzin. 

  Ponieważ paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania, wierni biorący udział w celebracjach głównych mają do dyspozycji każdego dnia po dwa do czterech spotkań modlitewnych z księgą liturgii godzin w ręku. Znaczenie liturgii godzin jest niewątpliwe dla przeżywania głównych celebracji, nawet jeśli tylko ogólnie pozna się ich treść i ducha.

  Modlitwa czytań

  Pierwotnie przeznaczona była do celebrowania w nocy. Obecnie jest tak przygotowana, że można ją odmawiać o każdej porze dnia. Dobrym zwyczajem w parafiach jest sprawowanie jej o poranku, w połączeniu z jutrznią. W Wielki Piątek hymn rozpoczynający modlitwę to uwielbienie krzyża: "Krzyżu święty nade wszystko", który wprowadza w tematykę celebracji całego dnia.

  Psalmy, specjalnie dobrane, przedstawiają w sposób proroczy sytuację sądzonego, cierpiącego, poniżonego, lecz oddanego Ojcu Chrystusa. Czytania dłuższe z Listu do Hebrajczyków i z Katechezy chrzcielnej św. Jana Chryzostoma ukazują moc Krwi Chrystusa: "przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego, zdobywszy wieczne odkupienie", "zostaliście wykupieni nie srebrem lub złotem (...), ale drogocenną Krwią Chrystusa (...). Przez Niego wszyscy w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca".

  Jutrznia

  Hymn rozpoczynający jutrznię to druga część "Krzyżu święty nade wszystko". Przy łączeniu jutrzni z modlitwą czytań można go wykonać jako całość, na początku. Psalmodia jest rozważaniem prawd zasadniczych: "Bóg nie oszczędził własnego Syna", "Jezus Chrystus nas umiłował", "Wielbimy krzyż Twój, Panie Jezu, wysławiamy Twoje zmartwychwstanie, bo przez drzewo krzyża przyszła radość dla całego świata". Krótkie czytanie z proroctwa Izajasza oznajmia: "Wielu osłupiało na Jego widok, tak nieludzko został oszpecony". Po nim odpowiedź ludu: "Chrystus stał się dla nas posłusznym aż do śmierci, a była to śmierć na krzyżu". Kantyk Zachariasza opatrzony jest antyfoną: "Nad Jego głową umieścili napis z podaniem Jego winy (...)". W prośbach wołanie nasze rozpoczynamy słowami: "Chryste, nasz Panie i Mistrzu, nasze życie, nasz Królu, nasze zbawienie, nasz Odkupicielu". Modlitwa Pańska zamykająca jutrznię kończy się kolektą skierowaną do Ojca o łaskawe spojrzenie na swoją rodzinę, za którą Pan, Jezus Chrystus, dobrowolnie oddał się w ręce prześladowców i poniósł mękę na krzyżu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół