Nowy numer 17/2024 Archiwum

Środowiska katolickie zabierają głos ws. kontrowersyjnego plakatu

W poniedziałek przed południem na stronie diecezji świdnickiej ukazał sią apel podpisany przez kilka stowarzyszeń, fundacji i ruchów. Żądają usunięcia plakatu o "dzikich świętach" z przestrzeni publicznej.

Autorzy apelu wyjaśniają: .

"W klimacie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia został opublikowany plakat, którego przekaz w tym szczególnym czasie budzi nasze zaniepokojenie i ból. Wpisuje się on bowiem w cały szereg różnych projektów, które zniekształcają, fałszują i lekceważą właściwe rozumienie tych pełnych tradycji świąt, których treści związane są zawsze z faktem narodzin Jezusa Chrystusa, które – przypominamy – są nie tylko faktem historycznym znajdującym swoje potwierdzenie zarówno w pismach historyków rzymskich i żydowskich, jaki literaturze rabinicznej i przekazach antychrześcijańskich komentatorów z czasów nowej religii (Flawiusz, Tacyt, Pliniusz Młodszy i inni)" – wyjaśniają autorzy apelu.

Zwracają też uwagę, że "dla chrześcijan fakt narodzin Jezusa Chrystusa ma także charakter głęboko duchowy i religijny: nadaje bowiem ostateczny sens życiu człowieka. Święta Bożego Narodzenia przypominają każdego roku tę prawdę, że Bóg stał się człowiekiem, czyli wszedł w ludzką historię i zamienił ją w historię zbawienia. Świadomość tej tajemnicy pozwala nam przeżywać ten fakt w duchu radości i nadziei na drogach naszych codziennych trudów i trosk, także na drogach posługiwania innym. Narodzenie Jezusa to przykład, jak Bóg ukochał człowieka: zniżył się aż do jego poziomu, wszedł w jego historię, aby człowieka wywyższyć, pomóc mu odkryć jego prawdziwą godność" – piszą, dodając, że dlatego każda forma zniekształcania tych świąt bardzo ich dotyka i boli.

"Nadawanie temu Świętu innego charakteru, niereligijnego, jest spłyceniem treści i pozbawieniem go nadprzyrodzoności, która dla nas jest ważna. Jako ludzie wiary nie godzimy się na takie prezentacje. Nie godzimy się także na ośmieszanie naszej wiary. Dla nas jest ona światłem. Jest alternatywą dla świata zapatrzonego w ciemność. Wobec ateizmu czy niewiary świata – nasza wiara jest skarbem, którego nie tylko chcemy bronić; jest także siłą, która umożliwia nam tę obronę" – deklarują, żądając usunięcia z przestrzeni publicznej plakatu. 

Pod apelem podpisali się: Akcja Katolicka diecezji świdnickiej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich diecezji świdnickiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji świdnickiej, Fundacja Małżeństwo Rodzina, Ruch Światło-Życie – Domowy Kościół diecezji świdnickiej, Odnowa w Duchu Świętym diecezji świdnickiej, Civitas Christiana – oddział w diecezji Świdnickiej, Ludzie Jana Pawła II i przedstawiciele parafii katedralnej.

Przypomnijmy, że plakat, o którym mowa, nawiązywał do warszawskiej formy przekazania życzeń świątecznych i miał charakter polityczny. W wersji świdnickiej znalazły się także dziki - symbol miasta.

Pod apelem można się podpisać: TUTAJ

Plakat zaproponowany przez władze miasta.   Plakat zaproponowany przez władze miasta.
archiwum prywatne

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy