Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmiana siostry dyrektor w przedszkolu prezentek przejdź do galerii

Po 24 latach s. Bernadeta Żygadło opuściła świdnicką placówkę i będzie teraz pracować w Bukownie.

Przedszkole istnieje od 1992 r., a jego pierwszym dyrektorem była s. Elżbieta Stępień. Już 4 lata później tę funkcję objęła s. Bernadetta Żygadło i pełniła ją do roku 2020. Przyczyniła się nie tylko do rozwoju wychowawczego placówki, ale i rozbudowy obiektu. Wraz z pozostałymi siostrami troszczyła się o dobro powierzonych im dzieci.

Za swoją pracę pochodząca z Wir siostra została doceniona m.in. przez władze Świdnicy (Siostra zasłużona i dostrzeżona przez władze) i Ministerstwo Edukacji Narodowej (Katecheci wśród odznaczonych przez MEN nauczycieli). Dobrze wspominają ją również ci, którzy przed laty powierzyli prezentkom swoje dzieci.

- Pamiętamy to dawne przedszkole, któremu powierzyliśmy całą czwórkę naszych dzieci. Zawsze będziemy miło i serdecznie wspominać to miejsce i atmosferę, którą tworzyły siostry. To, co s. Bernadetta zrobiła jeśli chodzi o sprawy materialne, ale i te dotyczące kształtowania naszych dzieci, zasługuje na podziw. Siostra zawsze była bardzo empatyczna. Nieraz widzieliśmy, jak z wyrozumiałością patrzyła na uboższe rodziny. Rozumiała trudne sytuacje i próbowała zaradzić ich problemom. Dla każdego dziecka i każdego rodzica miała otwarte serce i ręce gotowe do pracy - wspomina Małgorzata Jaśkowiak.

Jej dodaje mąż pani Małgorzaty, siostra dyrektor potrafiła patrzeć w przyszłość planując, projektując, tworząc kolejne udogodnienia. Zdaniem Krzysztofa Jaśkowiaka żadne przedszkole w okolicy nie dorównywało temu, w którym służą siostry prezentki.

W piątek 28 sierpnia w czasie Mszy św. w kaplicy klasztornej s. Bernadecie za 24 lata posługi dziękował również bp Ignacy Dec wraz z najbliższymi współpracownikami siostry.

- Siostra otrzymuje w tych dniach nowe powołanie w powołaniu, choć wiemy, że będzie to podobna służba, ale w innym środowisku, w Bukownie. Przez prawie ćwierć wieku towarzyszyła tu setkom, a może nawet tysiącom dzieci, wychowując do chrześcijańskich wartości. Dziękujemy dziś dobremu Bogu za tą jej pracę, za dobro ofiarowane miastu i jego mieszkańcom. Do moich podziękowań dołączają się: bp Marek i bp Adam, którzy łączą się z nami w tym dziękczynieniu z Jasnej Góry, gdzie biorą udział w Konferencji Episkopatu Polski - dodał biskup senior, życząc obu siostrom odchodzącej i nowej dyrektor Bożej łaskawości.

Na uroczystej Mszy św. obecna była również nowa dyrektor Publicznego Przedszkola Sióstr Prezentek, s. Ewa Mierzwa, ur. w 1972 r., która profesję wieczystą przyjęła w 1993 r. Pochodzi z Błażowej Dolnej i przez ostatnie lata posługiwała jako dyrektor Liceum z Oddziałami Gimnazjalnymi i Szkoły Podstawowej Sióstr Prezentek w Krakowie.

O swojej funkcji mówiła jednej z katolickich redakcji. - Jeśli Bóg daje powołanie zakonne i chce, aby realizować je w danym czasie poprzez pełnienie posługi dyrektora w szkole, to daje też swoje błogosławieństwo do realizacji obydwu  zadań. Ważne, żeby umieć odnaleźć w tym Boży zamiar i umieć dzielić się odpowiedzialnością z osobami tworzącymi środowisko wychowawcze szkoły. Świadomość, że jestem Pomocnicą Chrystusa w dziele kształtowania młodych pokoleń, prowadzi mnie do głębszego przeżywania tajemnicy powołania życia konsekrowanego. Jednak głównym dyrektorem, który prowadzi to dzieło już prawie 400 lat, jest Duch Święty. Tylko w takim kontekście jest możliwe dla mnie pogodzenie i realizowanie tych dwóch zadań – tłumaczyła siostra.

Więcej na temat pracy s. Bernadetty znajdziecie w poniższych artykułach:
25 lat w służbie dzieciom
Krakowskie siostry. Prezentki
One też ofiarowały się Bogu
Kto ty jesteś? Polak mały
Pożegnanie zerówkowiczów u prezentek
Święto świdnickich prezentek
Dzień babci i dziadka u sióstr prezentek
Koniec roku w przedszkolu prezentek
Dzieci z Publicznego Przedszkola Sióstr Prezentek na przeglądzie teatralnym

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama