Ostatni apostoł

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 07.11.2018 12:30

Inicjatywa przedstawienia kilku postaci, mających wpływ na kształtowanie niepodległej Polski dobiegła końca. Ostatnim z bohaterów był ks. Franciszek Blachnicki.

ks. Adam Skutela w czasie prelekcji o założycielu Ruchu Światło-Życie ks. Adam Skutela w czasie prelekcji o założycielu Ruchu Światło-Życie
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

O założycielu Ruchu Światło-Życie w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej w niedzielę i poniedziałek mówił ks. Adam Skutela, moderator domu formacyjnego ruchu w Wiśle-Jaworniku i odpowiedzialny za diakonię miłosierdzia w archidiecezji katowickiej.

- Ksiądz Blachnicki rodził się w czasach, w których wszyscy żywo czuli, co to znaczy zmaganie o niepodległość - zaczął niedzielne spotkanie, pokazując kolejne etapy tworzenia się wizji budowania odpowiedzialnego za losy kraju chrześcijańskiego społeczeństwa.

- Ojczyzny nie będzie, dopóki nie będzie ludzi, którzy będą o nią walczyli. Takich, którzy będą krzewili wartości, w które wierzą i na nich budowali ojczyznę - mówił, pokazując kolejne Apostoła Niepodległości.

Pokazywał też wpływ tej myśli na tworzenie struktur i formacji wewnątrz ruchu. To dla wielu uczestników spotkania, które odbyło się 4 października tylko przypomnienie. Aula wypełniła się bowiem członkami Domowego Kościoła, jednej z gałęzi ruchu stworzonego przez ks. Blachnickiego.

Inaczej było w przypadku poniedziałkowej prelekcji, na którą przyszła młodzież ze świdnickich szkół. Im ks. Adam Skutela mówił również o Oazie, która jest propozycją skierowaną właśnie do młodych.

Szczegółowa relacja już w 46/2018 numerze świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego" 18 listopada.

Przypomnijmy, że cykl spotkań zatytułowanych „Apostołowie Niepodległości” to inicjatywa wydziału duszpasterskiego i Jana Jaśkowiaka, świdnickiego radnego. W jego ramach przedstawiono następujące postacie:

- św. o. Maksymilian Maria Kolbe – Tomasz Terlikowski (więce tutaj)

- kard. Stefan Wyszyński - Ewa Czaczkowska (więcej)

- św. Jan Paweł II – o. Maciej Zięba (więcej tutaj)

- abp. Antoni Baraniak – Jolanta Hajdysz (więcej tutaj)

- Zofia Kossak-Szczucka - Joanna Jurgała-Jureczka (więcej tutaj i tutaj)

- bł. ks. Jerzy Popiełuszko – Grzegorz Górny (więcej)

-