Przez 15 lat ze św. Stanisławem

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

dodane 08.05.2019 13:53

Procesja z kościoła pw. św. Józefa Obl. NMP do katedry świdnickiej towarzyszy obchodom święta patronalnego diecezji od jej początku.

W tym roku gościem uroczystości odpustowych będzie abp Józef Michalik. W tym roku gościem uroczystości odpustowych będzie abp Józef Michalik.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Za każdym razem do przewodniczenia liturgii odpustowej biskupi zapraszają wyjątkowego gościa. W tym roku celebracji, która rozpocznie się 8 maja o godz. 17. w kościele pw. św. Józefa w Świdnicy będzie przewodniczył abp Józef Michalik, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej oraz wieloletni przewodniczący KEP.

W związku z jubileuszem 15-lecia diecezji świdnickiej przypomnijmy, jak świętowano w diecezji uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika dotychczas.

W ubiegłym roku diecezjalne święto połączone było z 10. rocznicą święceń biskupich bp. Adama Bałabucha (Hojnie dzieli się pasterzowaniem). To on przewodniczył liturgii, a homilię okolicznościową wygłosił bp Andrzej Siemieniewski. Rok wcześniej procesji i Mszy św. przewodniczył bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej (Odpowiedzialność za Kościół), natomiast w 2016 r. poprowadził je abp Józef Kupny, metropolita wrocławski (Świdnicę da się lubić).

W 2015 r. gościem obchodów uroczystości ku czci św. Stanisława był bp Franciszek Lobkowicz z diecezji ostrawsko-opawskiej, który pochodzi z jednego z najstarszych rodów szlacheckich Czech. Wówczas to również po raz pierwszy w procesji niesiono nie tylko relikwie patrona diecezji, ale i św. Wacława, drugiego patrona katedry (Katedra ma relikwie swego patrona).

W 2014 r. na dziesięciolecie diecezji zaproszono abp. Józefa Kowalczyka, prymasa Polski (Stanisławowe obchody w Świdnicy), w 2013 r. z racji 5. rocznicy święceń biskupich liturgii przewodniczył bp Adam Bałabuch (Znak i zaproszenie), a w 2012 r. bp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, który pod koniec Mszy św. odczytał dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Jana Pawła II Patronem Miasta Świdnicy.

W 2011 r. gościem diecezji świdnickiej na patronalnym święcie był abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup lwowski i wieloletni sekretarz  Jana Pawła II, który wraz ze zgromadzeniem liturgicznym dziękował za dar beatyfikacji Jana Pawła II i wręczył diecezji relikwie błogosławionego papieża. Rok wcześniej Stanisławowym uroczystościom przewodniczył ks. kard. Henryk Gulbinowicz, który świętował 60 lat kapłaństwa, 40 lat biskupstwa oraz 25 lat kardynalatu. 

W 2009 r. w pierwszą rocznicę święceń biskupich liturgii przewodniczył bp Adam Bałabuch, wokół którego sakry rok wcześnie skupiły się całe obchody patronalnego święta. W świdnickiej katedrze było wówczas 15 biskupów, a głównych konsekratorem był bp Ignacy Dec (więcej).

W 2007 r. przewodniczącym liturgii był bp Stefan Cichy, biskup legnicki, w 2006 r. abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, a w 2005 r. abp Józef Kowalczyk. W 2004 r. natomiast uroczystości poprowadził bp Ignacy Dec, a homilię wygłosił kard. Gulbinowicz. To wówczas erygowano Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej.