Pątnicy doszli na Jasną Górę

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

publikacja 09.08.2019 13:10

Zakończyła się XVI Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej. Na jasnogórskich wałach zaprezentowano grupy i służby, a w kaplicy Cudownego Obrazu podczas Mszy świętej proszono o potrzebne łaski.

Pielgrzymi już o 7.00 rano byli w Alei Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi już o 7.00 rano byli w Alei Najświętszej Maryi Panny.
Agnieszka Dochniak /Foto Gość

Barwny korowód pielgrzymów pojawił się o poranku w Alei Najświętszej Maryi Panny. O godz. 7.30 główny przewodnik ks. Krzysztof Iwaniszyn zaprezentował służby pielgrzymkowe, a następnie sześć grup z różnych części diecezji świdnickiej. Przybyłych pątników pieszych oraz pielgrzymów autokarowych, którzy dojechali 9 sierpnia, witał biskup świdnicki Ignacy Dec.

W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział pół tysiąca pątników. Wśród nich było ponad 20 księży, 10 kleryków, 12 sióstr zakonnych, w tym klawerianki z Nigerii i Indii. Najstarszy i najmłodszy pielgrzym wędrowali w grupie 3, to 88-letni pan Stanisław oraz 10-miesięczna Zuzia. Podczas rekolekcji w drodze neoprezbiterzy udzielili pątnikom indywidualnego błogosławieństwa. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa „W mocy Bożego Ducha” nawiązujące do ogólnopolskiego programu duszpasterskiego. Podczas 10-dniowej wędrówki rozważano dary Ducha Świętego i ich znaczenie w życiu chrześcijanina.

W homilii na zakończenie pielgrzymki bp Dec zachęcał jej uczestników do bycia misjonarzami.

- To, co jest w nas, jest do podziału - w rodzinie, w parafii, w szkole, w urzędzie i innych instytucjach. Pielgrzymka była szansą na odbudowanie świadomości działania Ducha Świętego w nas, w Kościele. Mam nadzieję, że w czasie drogi udało się  odnowić świadomość sakramentu bierzmowania szczególnie u ludzi młodych. Dla nich często jest to moment pożegnania z Kościołem. A bierzmowanie nie jest zakończeniem, ono jest początkiem naszego świadczenia z mocą o Jezusie zmartwychwstałym - stwierdził ordynariusz świdnicki.

Na zakończenie Mszy św. bp Dec podziękował wieloletniemu przewodnikowi pielgrzymki ks. Romualdowi Brudnowskiemu oraz debiutującemu w tej roli ks. Krzysztofowi Iwaniszynowi i podarował im diecezjalne różańce jubileuszowe.

Uroczystości 9 sierpnia poprzedziło nocne czuwanie diecezjan przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

A oto wszystkie nasze relacji z XVI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę (w jednym miejscu). Znajdźcie siebie lub swoich bliskich na zdjęciach.