GN 11/2019 Archiwum

Cudownie ocaleni

Zastępom ratowników górniczych udało się nad ranem przedrzeć do odciętych od świata górników. Wszyscy są cali i zdrowi. Wstrząs, do jakiego doszło wczoraj o godz. 22.09, miał siłę 4,7 w skali Richtera.

Wczoraj w godzinach wieczornych na jednym z obszarów eksploatacyjnych doszło tam do potężnego tąpnięcia.

W bezpośredniej strefie zagrożenia znalazło się 43 górników. 14 z nich udało się uciec samodzielnie. 19 zostało odciętych przez skały, które zmiażdżyły chodniki wokół nich, uniemożliwiając ucieczkę.

Natychmiast do akcji ratowniczej wyruszyły zastępy ratowników ze Stacji Ratownictwa Górniczego w niedalekim Sobinie. Do zasypanych przedostano się od strony kopalni Polkowice-Sieroszowice. Dzięki poszerzaniu szczelin w skałach wkrótce udało się nawiązać kontakt z górnikami.

Po ponad 6 godzinach uwięzienia, nad ranem, pierwsi z nich zaczęli samodzielnie wydostawać się poza strefę zawału. Lekarze, którzy byli obecni podczas akcji ratunkowej pod ziemią, natychmiast przekazali wiadomość, że wszyscy ocaleni są cali i zdrowi.

W tej chwili górnicy systematycznie są wywożeni na powierzchnię, gdzie jest im udzielana opieka ambulatoryjna. Pod bramą kopalni na ocalonych niecierpliwie czekają szczęśliwe rodziny.

Jak mówią eksperci, wczorajsze tąpnięcie nie było najsilniejszym, jakie zdarzyło się w historii KGHM, jednak jego siła wystarczyła do kompletnego zrujnowania wyrobisk. Wstrząs, który trwał ok. 10 sekund, był także bardzo silnie odczuwany na powierzchni ziemi. Zatrzęsły się budynki, z regałów wypadały przedmioty. Jak jednak zapewnia st. kpt. Tomasz Wojciechowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach, wstrząs nie wyrządził żadnych szkód budynkom na powierzchni.

Zakłady Górnicze "Rudna" powstały w 1969 r. Pierwszą eksploatację złoża rozpoczęto na głębokości 850-900 m. Dziś wydobywa się tu rudę miedzi z głębokości ponad 1150 m. W najbliższych latach planuje się zejście poniżej 1200 m.

W ZG Rudna funkcjonuje obecnie 11 szybów, w tym 3 wydobywcze, 4 wentylacyjne i 4 zjazdowo-materiałowe. Dobowe wydobycie wynosi tu prawie 40 tys. ton rudy. Roczne sięga 12,3 mln ton.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • czytelnik
  20.03.2013 10:36
  Chwała Bogu za łaskawość i uratowane życie górników.Nigdy dość ostrożności i skrupulatnego przestrzegania przepisów BHP.
  Bogaty holding nieprzerwanie powinien szkolić ludzi i uzupełniać nowoczesną aparaturę pomiarową.Priorytetem zawsze powinno być życie ludzkie. To etyka zawodowa domaga się porządku moralnego, bo siły natury są niepomiernie potężniejsze od człowieka.
  Na marginesie dobrze wiedzieć,że nie wszystkie dziedziny gospodarki zostały rozkradzione.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL