Już po raz 10. wałbrzyszanie modlili się, pamiętali i byli obecni na Mszy św., w której modlono się o obfite owoce kanonizacji dla całej diecezji.
2. Druga część życiowego tryptyku Jana Pawła II: lata posługi kapłańskiej, biskupiej i kardynalskiej (1946-1978)
Młody Karol zabrał ze sobą na drogę życia przede wszystkim obraz pracującego i modlącego się ojca. Postarał się iść drogą pracy i modlitwy. Tej drogi trzymał się już całe życie. Po święceniach kapłańskich wysłano go na studia do Rzymu, na Angelicum. Przygotował tam rozprawę doktorską z zakresu mistyki św. Jana od Krzyża. Po powrocie do kraju łączył znakomicie pracę naukową z pracą duszpasterską. W grudniu 1953 r., mając 33 lata, habilitował się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a rok później rozpoczął pracę akademicką na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którą prowadził aż do wyboru go na papieża. W roku 1958, w 38. roku życia, w dwunastym kapłaństwa, został biskupem pomocniczym w Krakowie, potem wikariuszem kapitulnym, następnie metropolitą krakowskim i kardynałem. Brał czynny udział we wszystkich czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Popularyzował naukę soboru w Polsce i w świecie. Pisał prace naukowe z zakresu filozofii, zwłaszcza etyki i teologii. Uczestniczył w licznych sympozjach krajowych i zagranicznych, zwykle jako wykładowca. Wizytował diecezję. Walczył z komunistami o kościół w Nowej Hucie. Służył młodzieży akademickiej. Wspomagał kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Utrzymywał liczne kontakty z Polonią zagraniczną. Umiał wspaniale łączyć modlitwę i pracę, teologię i z duszpasterstwo, filozofię i teologię z naukami przyrodniczymi, uczoność z prostotą i pokorą.
Drodzy bracia i siostry, na kanwie tego drugiego etapu drogi życiowej naszego wielkiego Papieża nie sposób nie zapytać o naszą pracę i modlitwę. To jest przecież droga do świętości - łączenie pracy z modlitwą. To jest droga do świętości każdego człowieka: i księdza, i siostry zakonnej, i matki i ojca, i przedsiębiorcy, i pracownika nauki, robotnika i rolnika, polityka, dziennikarza - po prostu wszystkich. W każdym przypadku, u wszystkich ludzi, chodzi o budowanie poprawnych, przyjaznych relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.