Już po raz 10. wałbrzyszanie modlili się, pamiętali i byli obecni na Mszy św., w której modlono się o obfite owoce kanonizacji dla całej diecezji.
3. Trzecia część tryptyku życia Jana Pawła II: lata posługi papieskiej (1978-2005)
Kard. Karol Wojtyła, jako papież Jan Paweł II, stał się przez prawie 27 lat pierwszym nauczycielem całego Kościoła powszechnego. Jego nauczanie wyrażało się w encyklikach, adhortacjach, listach apostolskich, w homiliach, audiencjach generalnych i prywatnych, w niedzielnych rozważaniach południowych przed modlitwą „Anioł Pański”. Tym, co uwiarygodniało to jego wielkie nauczanie było świadectwo jego codziennego życia jako ojca, brata, przyjaciela i pasterza wszystkich.
Wybierzmy z przeogromnego skarbca nauczania papieskiego niektóre tylko wskazania - hasła skierowane do wybranych grup wiekowych i społecznych.
Z przesłania do dzieci
W Watykanie, 14 czerwca 1979 r. Jan Paweł II mówił do dzieci z okazji I Komunii świętej: „Nigdy o tym nie zapomnijcie! Jezus chce być naszym najbliższym Przyjacielem, naszym Towarzyszem drogi. Z pewnością macie wielu przyjaciół; ale nie możecie być ciągle z nimi i oni sami nie zawsze mogą wam pomóc, wysłuchać was i pocieszyć. Jezus natomiast jest Przyjacielem, który nigdy was nie opuszcza; On was zna każdego z osobna, osobiście, zna po imieniu, idzie za wami, towarzyszy wam, kroczy z wami każdego dnia; bierze udział w waszych radościach i pociesza was w chwilach bólu i smutku… Jezus nas kocha i chce być przez nas kochany”.
Tak mówił nasz Papież, a co dziś proponuje dla dzieci np. Ministerstwo Edukacji Narodowej, co proponuje szkole? Lansuje w tajemny sposób ideologię gender. Zostało to już odkryte w wielu środowiskach szkolnych w Polsce. Gdy ostatnio w powiecie wołomińskim pojawiła się opozycja w stosunku do gender z programem „Szkoła przyjazna rodzinie”, w środowiskach liberalnych zawrzało. Potomkowie marksistów: zagraniczni i niektórzy nasi - nie odpuszczają. I tak oto wraca walka o kształt polskiej szkoły. Moi drodzy, dzieci w pierwszej kolejności są nasze, a nie państwowe. My mamy decydować, w jakich wartościach chcemy je wychować. Nie wolno też stosować szantażu wobec dyrekcji szkół i nauczycieli. Wolność wyznania zapewnia nam polska Konstytucja. W imię wierności nauce ojca świętego musimy pamiętać, że nie wolno nam pozwolić niszczyć tradycyjnego małżeństwa i rodziny. Trzeba wreszcie skończyć z niszczeniem rodziny, która jest najstarszą instytucją świata, zapewniająca człowiekowi tu na ziemi poczucie szczęścia i bezpieczeństwa.
Z przesłania do młodzieży
W niewygłoszonym papieskim tekście do studentów krakowskich z 8 czerwca 1979 roku znajdujemy słowa: „Nieraz młody człowiek bywa zagubiony w sobie samym, w otaczającym świecie, w całej sieci spraw ludzkich, które go oplątują. Pozwólcie się znaleźć Chrystusowi. Niech wie o was wszystko i niech was prowadzi. To prawda, że aby za Nim iść, podążać, trzeba równocześnie od siebie samego wymagać - ale takie jest prawo przyjaźni. Jeśli mamy iść razem, musimy pilnować drogi, po której idziemy”.
Ten młodzieżowy program, w którym jest mowa o wymogach przyjaźni, będziemy realizować w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.