Biskup pomocniczy. Święcenia biskupie otrzymał 8 maja 2008 w katedrze świdnickiej.
19 marca 2008 roku ogłoszono decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI podnoszącą ks. Adama Bałabucha do godności biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej. Jego stolicą tytularną jest Aurusuliana. W dewizie biskupiej zawarł całkowite oddanie się Chrystusowi i Maryi w posłudze pasterskiej: Totus Christi et Mariae (Cały Chrystusa i Maryi). Święcenia biskupie przyjął 8 maja 2008 r. w uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona diecezji świdnickiej. Głównym konsekratorem podczas świeceń biskupich ks. Adama Bałabucha był bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki. Współkonsekratorami byli: ks. abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski i ks. bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko-gorzowski.
Święcenia biskupie otrzymał 8 maja 2008 w katedrze świdnickiej. Udzielił mu ich miejscowy biskup diecezjalny - bp Ignacy Dec w asyście abp. Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego, i bp. Stefana Regmunta z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Mszę św. prymicyjną jako biskup celebrował w swojej rodzinnej parafii w Ścinawce Średniej (galeria zdjęć). Przez 11 lat posługi jako biskup pomocniczy wyróżniał się przede wszystkim zamiłowaniem do liturgii, dlatego w KEP został wybrany na przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (m. in. Liturgia - zaangażowanie ciałą i ducha, Bp Bałabuch: Liturgia i ambona zarezerwowane dla katolickich duchownych, Biskup pomocniczy ostro o świeckich ewangelizatorach, Już jest! ABC na ambonę) oraz delegatem ds. Duszpasterstwa Ministrantów.
Angażował się również w pracę duszpasterską ze wspólnotami: Nadzwyczajnych Szafarzy (W trosce o chorych, Nieście Jezusa ludziom jak Maryja!), Służby Liturgicznej (Dziękowali za życie blisko ołtarza, Pomogą przy ołtarzu - skutecznie), Ruchu Światło-Życie (Oaza Rodzin w Bardzie Śląskim, Duchowe "dożynki" Ruchu Światło-Życie, W Bardzie Śląskim Oaza Rodzin II stopnia spotkała się z innymi wspólnotami, Neokatechumenatu (Słowo jak deszcz) i innych grup (więcej). Co roku też towarzyszył pieszym pielgrzymom na Jasną Górę (m. in. Pielgrzymi zmierzający ku zjednoczeniu, Odpowiedni azymut, Pielgrzymi oddali hołd bohaterom)
Włączał się też w działania ekumeniczne (Litija w Świdnicy - tym razem na nieszporach, Jesteśmy razem, nie przeciwko sobie). Zawsze miał czas dla więźniów (Tym razem bierzmowanie dla dziewiętnastu) chorych (więcej) i ubogich (więcej). Za wieloletnią pomoc w prowadzeniu diecezji świdnickiej bp Ignacy dziękował mu w 2019 roku z okazji 10. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej (Hojnie dzieli się pasterzowaniem).
W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Przewodniczącym Podkomisji ds. Służby Liturgicznej i Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów.