Nowy numer 49/2020 Archiwum

Diecezja świdnicka 2019 - podsumowanie

Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wydarzeń w minionych 12 miesiącach najmłodszej diecezji w Polsce.

Nie sposób pominąć w tym zestawieniu obchodów 15-lecia diecezji świdnickiej i sakry biskupiej jej pierwszego pasterza. Która z uroczystości była najważniejsza? O to zapytaliśmy bp. Ignacego Deca.

- Moim zdaniem, najważniejszym wydarzeniem w naszej diecezji w odchodzącym roku 2019, a poniekąd i w całym 15-leciu, było 383. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w naszej diecezji - w Świdnicy i w Wałbrzychu 13 i 14 czerwca 2019 roku. Najczęściej zebrania plenarne KEP odbywają się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przy skwerze kard. Wyszyńskiego 6. Obrady poza Warszawą odbywają się na zaproszenie biskupów diecezjalnych, zwykle z jakiejś ważnej okazji. Wykorzystując okazję 15. rocznicy ustanowienia naszej diecezji przez papieża św. Jana Pawła II, chcieliśmy razem z naszymi pasterzami wyrazić Panu Bogu wdzięczność za tak wiele dobra wyświadczonego nam przez ludzi i wypraszać Boże błogosławieństwo na przyszłość. Często to podkreślałem, że obecność episkopatu na Ziemiach Zachodnich była i jest bardzo pożądana z wielu względów - mówi w wywiadzie, który przeczytacie w numerze 2/2020 świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego".

Konferencję Episkopatu Polski relacjonowaliśmy dla was tutaj: Biskupi rozpoczęli obrady w WałbrzychuAbp Gądecki: Wdzięczni Bogu za 15-lecie diecezji świdnickiejPrymas Polski o poranionym KościeleAbp Scicluna w Wałbrzychu

W ramach obchodów 15-lecia odwiedzili naszą diecezję także m.in. kard. Stanisław Dziwisz (To jedyna taka Msza papieska w Polsce) i dwukrotnie abp Salvatore Pennacchio (Główne uroczystości w 15. rocznicę ingresu biskupa diecezji świdnickiejNuncjusz apostolski na zakończenie obchodów XV-lecia diecezji świdnickiej).

Bardzo podobał się naszym Czytelnikom materiał przygotowany przez naszą redakcję z okazji jubileuszy bp. Ignacego (Pasterz z dystansem do siebie. Bp Ignacy Dec obchodzi dziś swoje 75. urodziny). Z chęcią oglądaliście i słuchaliście także prelegentów 9. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w Świdnicy. A wśród nich najbardziej o. Adama Szustaka (O. A. Szustak: Miłość - misja niemożliwaO. Adam Szustak rozpoczął IX Ogólnopolski Kongres Małżeństw). 

Uwagę Czytelników skupiały również wydarzenia trudne i bolesne. Tak było w przypadku ks. Jerzego Kozłowskiego, który został porażony piorunem na Giewoncie. Byliśmy z nim od początku aż do powrotu do parafii (Jednym z rażonych piorunem na Giewoncie był ksiądz. Prosi o modlitwęPamiętają o ks. Kozłowskim nie tylko w modlitwieRażony piorunem ksiądz o akcji "Polska pod krzyżem"). Całym krajem wstrząsnęła również tragiczna śmierć Kristiny z Mrowin (Ostatnia lekcja KristinyŻeby zło nie zwyciężyłoModlili się za zamordowaną KristinęMrowiny chcą upamiętnić zabitą Kristinę).

Cieszymy się, że w minionym roku liczba odwiedzających naszą stronę wzrosła (w porównaniu do poprzedniego) o ponad 100 tys. osób. Mamy nadzieję, że również w nowym, 2020 roku wciąż będziecie nas obdarzać zaufaniem i chętnie odwiedzać naszą stronę czy sięgać po papierowe wydanie świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama